Polska tradycjeFot. Pixabay.com/Couleur

Zapach mandarynek, długie kolejki po choinkę i karp na stole. Klimat świąt w PRL, którego wielu już nie pamięta

Polska za czasów PRL kultywowała wiele oryginalnych tradycji. Choć dziś wielu młodszych ludzi już o tym nie pamięta lub nawet nie wie, kiedyś obecne były one w każdym domu.

Polska ma wyjątkowo burzliwą historię. Na naszych terenach dochodziło do wielu zawirowań, na tle innych jednak szczególnie przebija się okres PRL. Zdania na jego temat bywają skrajne i podzielone, stanowi jednak ważny element obecnej kultury. Wielu z nas doskonale go pamięta, a wraz z nim również świąteczne tradycje, które potrafiły zadziwić.

Polska para zgubiła obrączkę na Bali. Dzięki jednemu napisowi tuż przed świętami zdarzył się prawdziwy cudPolska para zgubiła obrączkę na Bali. Dzięki jednemu napisowi tuż przed świętami zdarzył się prawdziwy cudCzytaj dalej

Choć dziś wiele młodych osób nie rozumie idei spotkań choinkowych czy zachwytów cytrusami, dojrzalsze pokolenia wspominają to często z rozrzewnieniem. Gigantyczne kolejki po sztuczne choinki czy poszukiwania drzewek skradzionych z lasów stały się prawdziwymi tradycjami, które kultywowały tysiące Polaków.

Polska w okresie PRL-u miała własne tradycje

Jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji z okresu PRL były spotkania choinkowe z Dziadkiem Mrozem. Kultywowała to większość szkół, świetlic czy domów kultury, a tytułowa postać była radzieckim odpowiednikiem Świętego Mikołaja. Z pewnością niejedno dziecko bardzo przeżywało to spotkanie, dziś wspominając je z uśmiechem na twarzy.

Kolejnym symbolem, który do dziś obecny jest w popkulturze, są cytrusy. Często mówi się, że "święta pachną mandarynkami i pomarańczami", a wzięło się to właśnie z PRL-u. To wtedy wszyscy liczyli na te pyszne owoce, a władze już w listopadzie zapewniały, że cytrusy wyruszyły na statkach z Kuby.

Wielu młodych nie ma o tym pojęcia

Tradycją rodem z PRL-u jest obecność na stole najbardziej rozpoznawlanego dania świątecznego - karpia. Hilary Minc w 1948 roku zasłynął hasłem "karp na każdym wigilijnym polskim stole" i tak jest aż do dziś.

Ikoną nie tylko świąt w PRL-u, ale i całego ustroju, były gigantyczne kolejki, które w okresie świątecznym rozrastały się jeszcze bardziej. Sklepy były słabo zaopatrzone, wszyscy usiłowali dostać cokolwiek do przygotowania dań oraz choinki, których dla wielu brakowało. Popularne stało się również odkupowanie drzewek, które ukradzione zostały z lasów lub zdobywanie sztucznych choinek.

  1. Tak wyglądała zima w Polsce w 1978 roku. Dziś nie ma ani grama śniegu (ZDJĘCIA)
  2. Drugi stopień zagrożenia w Tatrach. Bądźcie ostrożni, może być bardzo niebezpiecznie
  3. Takiej choinki jeszcze nie widzieliście. Europejskie lotnisko zaskoczyło pasażerów niesamowitym drzewkiem
  4. Holandia w obliczu katastrofy naturalnej. "Stoimy przed czymś gorszym niż kiedykolwiek w historii ludzkości"
  5. Wioska jak ze snów jest całkiem niedaleko. Tam każdy może poczuć się jak dziecko
  6. Polska dopiero na 13. miejscu, wyprzedzili nas też Czesi. Ranking najsilniejszych paszportów może rozczarować

Źródło: Super Express

Następny artykuł