Polska może uniknąć kolejnej tragedii.Fot. Pixabay.com/ robfoto

Minister ma genialne wieści dla całej Polski. Kamień z serca, wielka ulga

Polska stanęła w obliczu kolejnego zagrożenia, które mogło mieć katastrofalne skutki. Pandemia koronawirusa to nie wszystko, minister ma jednak genialne wieści, które z pewnością ucieszą wielu.

Polska może być bezpieczna. Minister uspokaja i daje nadzieję na lepszy sezon. Widmo tragedii nieco się oddaliło. Na żywo poinformował Polaków o obiecujących prognozach.

Ratunek dla wielu Polaków. Specjalna akcja, dzięki której spotkają swoich bliskichRatunek dla wielu Polaków. Specjalna akcja, dzięki której spotkają swoich bliskichCzytaj dalej

Polska może uniknąć klęski

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, na antenie katolickiego radia Siódma-Dziewiąta obwieścił, iż wizja poważnej suszy jest coraz bardziej odległa. Jest to wspaniała wiadomość dla rolników i sadowników, jak również dla wszystkich obywateli. Najpewniej susza odbiłaby się na cenach produktów spożywczych, a więc pośrednio i na turystyce oraz niemalże każdym Polaku. Pod koniec kwietnia zaobserwowano większą skalę opadów. Dzięki temu gleba jest intensywniej nawadniana, co przekłada się na większą ochronę przed ewentualnymi upałami. Ardanowski zaznacza jednak, iż rolnicy muszą na bieżąco obserwować pogodę.

- Dopóki nie będziemy mieli plonów zebranych, to trudno jest tutaj coś przewidywać. Zboża ozime, jare, jak i inne rośliny wysiane na wiosnę skiełkowały poprawnie. Patrzymy z pewną nadzieją na to, że nie będzie suszy, jakiej się spodziewaliśmy […] Niezależnie od zdecydowanej poprawy sytuacji związanej z zagrożeniem suszą - kilkanaście deszczowych dni w ostatnim czasie przynosi zbawienne skutki dla naszych upraw – podkreślał.

Polska potrzebuje wody

Co istotne, w środę minister wraz z prezydentem zaproponowali zmiany w specustawie poświęconej właśnie rolnikom. Przepisy przewidują m.in. poprawę wskaźnika retencji wodnej, który obecnie Polska notuje na około 6,5 procent. Dla przykładu, w Hiszpanii stopień retencji wynosi 45 proc. W perspektywie 7 lat politycy chcą osiągnąć poziom 15 proc. Ponadto, dokument przewiduje rozwiązania ułatwiające w zakresie przeciwdziałania suszy.

Dzisiaj grzeje: 1. Setki Polaków przeżyją ogromne rozczarowanie w weekend. Wielu jednak nie wyjdzie z domów
2. Wielka jedenastka. Ranking największych sieci sprzedaży w Polsce 2019

– Oprócz już realizowanych programów wspierających retencję - dotacje na inwestycje w nawadnianie, pakiety 1 i 2 działań rolno-środowiskowo-klimatycznych, wsparcie zalesień, program wapnowania gleb, wsparcie dla spółek wodnych - proponujemy również zmiany legislacyjne, które umożliwią legalizację studni, ułatwienia w zatrzymywaniu wody w urządzeniach melioracyjnych i wykonywania urządzeń wodnych – wymieniał minister Ardanowski.

Polska może uniknąć suszy, sądzi minister rolnictwa.

Fot. Flickr.com/ Kancelaria Premiera

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Synoptycy ostrzegają, lepiej przełożyć plany na weekend. Już jutro pogoda rozczaruje wielu Polaków
  2. Właścicielka umarła, a nowy opiekun wyrzucił go z domu. Co stanie się z kotem?
  3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
  4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
  5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
  6. Robert Lewandowski opowiedział o swoim najtrudniejszym momencie. To było niedawno, nikt nawet nie wiedział

Źródło: Money.pl

Następny artykuł