Polska lot do domu za darmoFot. Wikipedia.org/marcinj/GNU FDL

RMF: Polska mogła ściągać Polaków do kraju za darmo. Nie zrobili tego, wszyscy muszą płacić

Polska zdaniem RMF FM nie uruchomiła specjalnego programu, dzięki któremu Polacy mogliby wracać za darmo do kraju, Zamiast tego muszą płacić za "Lot do Domu".

Polska od chwili zamknięcia granic sprowadza Polaków przebywających poza granicami naszego kraju specjalnymi samolotami, które latają w ramach programu "Lot do Domu". Zorganizowana ona została przy współpracy PLL LOT oraz polskiego rządu, jednak w internecie pojawiło się wiele głosów podróżników, którzy nie są zadowoleni z cen ustalanych za bilety powrotne. Teraz RMF FM poinformowało, że możliwe jest uruchomienie mechanizmu, dzięki któremu rodacy mogliby wracać za darmo. Polska jednak się na to nie zdecydowała.

Tłumy poszły na spacery w niedzielę wielkanocną. Oburzające zdjęcia w czasie pandemii z zagranicyTłumy poszły na spacery w niedzielę wielkanocną. Oburzające zdjęcia w czasie pandemii z zagranicyCzytaj dalej

Polska może sprowadzać obywateli za darmo?

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM, Katarzyna Szymańska-Borginon, mechanizm darmowego powrotu obywateli do kraju uruchomić miały już m.in. Austria oraz Niemcy. Uzależnione jest to od unijnego mechanizmu ochrony cywilnej, który trzeba aktywować, lecz Polska nadal tego nie zrobiła.

- Polska tego nie zrobiła, ale w każdej chwili może jeszcze aktywować ten mechanizm - cytuje swoje źródło w KE RMF FM.

Zamiast tego Polska organizuje loty w ramach akcji "Lot do Domu", w ramach którego ceny za lot wahają się od 400-800 zł nawet do 1,6-2,4 tys. Połączenia w ramach uruchomionego mechanizmu europejskiego współfinansowane są przez Brukselę. Państwu zwracane jest wtedy 75% kosztów za przelot, a pasażerowie nic nie płacą.

Dzisiaj grzeje: 1. Tragedia w Wielką Niedzielę. Co najmniej 6 osób nie żyje, ogromne straty, seria tornad w jednym kraju
2. Europejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne kroki

Jak podaje RMF FM, takie loty organizuje już wiele krajów. Niemcy ściągają około 3 tys. obywateli w taki właśnie sposób, zapewniając 13 lotów. Polacy też by mogli, lecz na razie nic nie wskazuje na to, że takie procedury zostaną wprowadzone. Media kontaktowały się z rzeczniczką MSZ, lecz nie otrzymały żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tegoroczna Wielkanoc zapisze się czarnymi zgłoskami. Podano jedyny dzisiaj bilans ofiar i zakażonych, nie jest dobrze
  2. RP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
  3. Wojciech Cejrowski wzywa Polaków do buntu. Niewiarygodne słowa o wychodzeniu z domów
  4. Europejski samolot pasażerski ostrzelany na lotnisku. Kadłub został przebity
  5. 15-latek zakażony koronawirusem nie żyje. Żył w izolacji ze rdzennymi mieszkańcami, nawet to nie pomogło
  6. Polski dziennikarz zaatakował Roberta Lewandowskiego. "To prymitywny szpan"

Źródło: RMF24

Następny artykuł