Polska kopalnia soli wieliczkaFot. Wikimedia.org/LoMit

Byłeś w Kopalni Soli "Wieliczka"? Wspaniałe miejsce

Polska skrywa dziesiątki atrakcji i zabytków, które zwiedzić powinien nie tylko każdy turysta, ale również mieszkańcy tego kraju. Jednym z najciekawszych miejsc jest Kopalnia Soli "Wieliczka".

Polska jest pełna cudownych miejsc, w których można spędzić urlop. Wiele z nich po prostu trzeba odwiedzić, bo są prawdziwymi ikonami naszego kraju, które znane są na całym świecie. Jednym z takich obiektów jest właśnie uwielbiana przez turystów Kopalnia Soli "Wieliczka".

Koszmar na Broad Peaku. Denis Urubko zwieziony z lawiną w czasie ataku szczytowegoKoszmar na Broad Peaku. Denis Urubko zwieziony z lawiną w czasie ataku szczytowegoCzytaj dalej

Znajduje się w krajowym rejestrze zabytków od 1976 roku, a już dwa lata później znalazła się również na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Od 1994 roku stanowi również pomnik historii Polski, a całkowite zaprzestanie eksploatacji złoża nastąpiło w niej dopiero w 1996 roku.

Polska może pochwalić się wspaniałymi atrakcjami

Kopalnia Soli "Wieliczka" doceniana jest zarówno przez turystów, jak i ekspertów. W 2007 roku uznana została za jeden z cudów świata przez "Rzeczpospolitą", a tylko w 2015 roku odwiedziło ją 1390 tysięcy turystów z Polski oraz zagranicy.

Statystyki robią wrażenie, lecz trudno się im dziwić. Miejsce to jest naprawdę niesamowite i zapewnia niezapomniane wrażenia. Trasa turystyczna wytyczona została jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku. podróżnicy z chęcią zwiedzają 20 komór, które często położone są nawet na głębokości 135 metrów.

Każdego roku Wieliczkę zalewają tłumy turystów

Jedną z komór, która cieszy się szczególną popularnością, jest Komora Mikołaja Kopernika. Jak twierdzą eksperci, powstać mogła jeszcze przed 1785 rokiem, na skutek eksploatacji surowca. Znana jest szczególnie z rzeźby solnej, przedstawiającej słynnego astronoma. Jak mówią podania, miał on być gościem kopalni.

Kolejnym miejscem, którego żaden turysta odwiedzający Wieliczkę nie chce przegapić, jest Kaplica św. Antoniego. Jest najstarszym pomieszczeniem podziemnym tego typu, które poświęcone zostało w 1698 roku.

Trzeba przyznać, że zwiedzanie tego podziemnego imperium robi niesamowite wrażenie. Kilometry korytarzy wywołują ogromne emocje, a świadomość wieloletniej historii tego miejsca gwarantuje niezapomniane wspomnienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poszła na kolację z przyszłym zięciem. Kilka dni później odkryła zdjęcie, które musiała pokazać córce jeszcze przed ślubem
  2. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  3. Tragedia tuż przy polskiej granicy. Padły strzały, trzy osoby nie żyją, dziecko ranne
  4. Dwie wioski doszczętnie zniszczone, co najmniej 30 osób nie żyje. Dramatyczne wiadomości ze świata
  5. Okropne zachowanie kierowcy turystycznego autobusu. Oni pędzili ratować ludzkie życie [FILM]
  6. Straszne doniesienia napływają do mediów. Są ofiary śmiertelne, wśród rannych dzieci

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł