Polska dąbScreen/youtube/awteam100

Dzięki niemu rodzina uniknęła tragicznego losu. Niezwykła historia polskiego dębu

Polska ma burzliwą historię, która przekłada się na niezwykłe zabytki i miejsca, które warto zobaczyć na własne oczy. Niewiele osób jednak wie o dębie, który uratował wiele ludzkich żyć.

Polska historia jest w wielu momentach wyjątkowo przykra i brutalna, ale również fascynująca. Podczas zaborów i wojen na naszych ziemiach zginęło wielu ludzi, lecz ślad po niektórych oraz ich historia przetrwały aż do dziś.

O włos od tragedii. Dramatyczne lądowanie Wizzaira lecącego z Warszawy [FILM]O włos od tragedii. Dramatyczne lądowanie Wizzaira lecącego z Warszawy [FILM]Czytaj dalej

Prawdziwym pomnikiem historii jest dąb Józef, który znajduje się w Wiśniowej na Podkarpaciu. Po raz pierwszy usłyszała o nim cała Polska w 2017 roku, gdy uznany został za Europejskie Drzewo Roku. To drzewo skrywa wyjątkową historię - w ponad 650-letnim pniu ukrywała się żydowska rodzina.

Dąb, który uratował rodzinie życie

Wyjątkowy dąb ma około 30 metrów wysokości, a jego obwód to 675 cm. Wygląda tak malowniczo, że w latach 30. XX wieku został nawet umieszczony na stuzłotowym banknocie. W historii jednak zapisało się z zupełnie innego powodu.

Podczas II wojny światowej ukrywali się w jego pniu bracia o nazwisku Hymi. Jak wynika z przekazów, byli oni uciekinierami z obozu pracy lub getta we Frysztaku. Rzekomo tę niezwykłą kryjówkę mężczyznom pokazała Rozalia Proszak.

- Podobno dwupoziomowa, dół pełnił rolę kryjówki, a góra – punktu obserwacyjnego. Obaj bracia przeżyli okupację, ale ich los w późniejszym czasie nie jest znany - mówił Jakub Pawłowski z Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej w rozmowie z Krzysztofem Bielawskim.

Polska fascynuje swoją historią

Dąb znajduje się na terenie, który kiedyś należał do rodziny Mycielskich. Miejsce to było ośrodkiem życia kulturalnego regionu i zawsze tętniło życiem. Tereny te uważane były też za wyjątkowo malownicze, dlatego często gościły na pracach malarzy i artystów.

Po otrzymaniu tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2017, w miejsce to zaczęły przyjeżdżać wycieczki i turyści. Obecnie cieszy się sporą popularnością, a jego historia intryguje. Wielu usiłowało ustalić, co stało się z dawnymi mieszkańcami drzewa i jako spotkał ich los, lecz wciąż pozostaje to tajemnicą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Barbara Kurdej-Szatan jest w ciąży? Najnowsze doniesienia uradowały fanów
  2. Przestrzegał zasad zdrowego trybu życia. Zmarł zaledwie 20 dni po postawieniu diagnozy
  3. Gigantyczne problemy na lotnisku Chopina. Turyści wściekli, nie mają pojęcia, co robić
  4. Prawdziwy biegun zimna. Najzimniejsze miejsce na świecie, gdzie oblizanie ust przynosi ból
  5. Ścieżka rowerowa bije rekordy popularności. Wygląda jak z bajki
  6. Tysiące interwencji służb, zniszczenia są coraz większe. Żywioł sieje spustoszenie w Polsce, eksperci podnoszą alarm

Źródło: Onet

Następny artykuł