polska atlantydaFot. Pixabay.com/jpeter2

Wioska widmo znajduje się w Polsce. Nazywają ją Polską Atlantydą, wkrótce znajdzie się pod wodą

Polska ma wiele tajemniczych miejsc, jedno jednak jest naprawdę niezwykłe. Polska Atlantyda to miejscowość, w której czas się zatrzymał, lecz już niedługo może całkowicie znaleźć się pod wodą.

Polska jest niezwykłym krajem, w którym nie brak miejsc tajemniczych, ale i wyjątkowych. Często są zapomniane przez niemalże cały świat, a ich historia jest niewiarygodna. Tak jest właśnie z miejscowością Raduchów, która znajduje się w powiecie ostrowskim.

Zadziwiający pomysł Rosji, Uniwersytet Sił Specjalnych przygotowuje Zadziwiający pomysł Rosji, Uniwersytet Sił Specjalnych przygotowuje "wycieczki wojskowe". Mają być hitemCzytaj dalej

Znajduje się w niej aleja wielkich dębów, która jest pomnikiem przyrody od 1958 roku. Jeszcze do 1926 roku ta miejscowość, choć nie była wielka - liczyła niecałe 250 mieszkańców - tętniła życiem. Wszystko zmieniło się jednak w latach 70. XX wieku, gdy podjęto decyzję o budowie zbiornika retencyjnego na rzece Prośnie.

Polska ma swoją własną Atlantydę

Pierwszy raz o budowie zbiornika wspomniano w latach 30. i wywołało to panikę. Mały Raduchów na planach znalazł się pod wodą, co przeraziło mieszkańców. Nikt nie był pewny przyszłości tych terenów, liczebność wioski więc systematycznie spadała. W latach 70., gdy ostateczna decyzja o budowie zbiornika zapadła, wynieśli się niemalże wszyscy.

Pozostali jedynie pojedynczy mieszkańcy, którzy spokojnie czekają, aż dojdzie do budowy. Na ostatnim zebraniu sołeckim, które miało miejsce w marcu 2019 roku, uczestniczyło 14 osób. Wybrano nawet sołtysa, jednak wszystko wskazuje na to, że mieszkanie tam już wkrótce stanie się niemożliwe, a wieś ostatecznie znajdzie się pod wodą niczym legendarna Atlantyda.

Tajemnicze miejsce, o którym zapomniał cały świat

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał pozytywną decyzję środowiskową ws. budowy zbiornika w 2015 roku, a dwa lata później podtrzymana została przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jak wynika z ich zapowiedzi, woda na tych terenach pojawić się ma już w ciągu najbliższych 10 lat.

Wykupiono już 1253 hektary ziemi, która zostanie zalana. Negocjacje z rolnikami posiadającymi pozostałe 606 hektarów nie przyniosły efektów, wykup więc będzie prowadzony na mocy specustawy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Polska Atlantyda - tajemnicza i pogrążona w zupełnej ciszy - zostanie ostatecznie zatopiona.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedno z najpiękniejszych miasteczek świata ma dość turystów. "Traktują to miejsce jak plan filmowy"
  2. Przepiękna atrakcja turystyczna zniszczona. Jedno z najpiękniejszych miejsc świata legło w gruzach
  3. Skrajna bezmyślność w Karkonoszach. Na Śnieżkę szli zamkniętym, niebezpiecznym szlakiem, wszystko się nagrało
  4. W ostatniej chwili uratował małego kangurka przed płomieniami. Niesamowity wyczyn australijskiego strażaka [FILM]
  5. Turyści w 2020 roku zapłacą więcej. Jedno z miast wprowadza najwyższy podatek w Europie
  6. Szarpanina, rękoczyny i groźby na pokładzie samolotu. Pasażerowie czekali 7 godzin na wylot, nie wytrzymali [FILM]

Źródło: Infostrow.pl

Następny artykuł