Polska pokryła się śniegiemfot. pixabay/Sachsanjoy/ilustracja podglądowa

„Bestia ze Wschodu" coraz bliżej Polski. Pierwsze zwiastuny już nad Bałtykiem

Polska wreszcie została zasypana śniegiem. W ostatnim czasie śnieg był rzadkością nawet w zimę. W pierwszym tygodniu 2021 roku doszło jednak do zmiany. Opady oraz ochłodzenie szczególnie odczuwalne będą w jednym z regionów. Pomimo pięknej aury, trzeba pamiętać o utrudnieniach, jakie wiążą się ze śniegiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W której części Polski pojawił się śnieg
  • Jakie utrudnienia się z nim wiążą
  • Jaka pogoda ma być w nadchodzących tygodniach

Polska od wczoraj jest miejscem, w którym uczniowie odpoczywają z okazji ferii zimowych. Pojawił się śnieg, który nie tylko jest atrakcją dla najmłodszych, ale także utrudnieniem w ruchu drogowym. Podczas podróży należy zachować ostrożność. Jak każdego roku, zima przyszła nagle i znów zaskoczyła kierowców. Najbardziej powinni uważać wszyscy turyści, którzy wybierają się na północ kraju.

Polska. Opady śniegu w kraju

Poniedziałek rozpoczął się od opadów śniegu na Pomorzu. To tam było go najwięcej. Z tego powodu ucieszyło się wiele dzieci, ponieważ dokładnie wtedy rozpoczęły się ferie zimowe. Śnieg to okazja do lepienia bałwanów czy jazdy na sankach.

- Moje dzieci piały z zachwytu. Były zaspane, ale hasło "śnieg" sprawiło, że pobiegły do okna - powiedziała dla Wirtualnej Polski pani Ilona z Gdańska. To jednak nie koniec tego typu atrakcji na Pomorzu. Zima ma się utrzymać.

Mieszkańcy Pomorza nie pozostali obojętni na taką zmianę pogody. Na facebookowej grupie "Gdańsk w obiektywie" można znaleźć wiele zdjęć, które pokazują, jak region wygląda po poniedziałkowych opadach śniegu.

Szli po plaży, aż nagle ich zamurowało. Zobaczyli Szli po plaży, aż nagle ich zamurowało. Zobaczyli "żeglarza portugalskiego". W jednej chwili było trzeba uciekaćCzytaj dalej

W komentarzach pod zdjęciami nie zabrakło pozytywnego odbioru. - Tu właśnie widać piękną zimę, cudowny widok - napisała pani Wioletta. - Uwielbiam zimowe zdjęcia - napisała z kolei Katarzyna.

Przynajmniej przez tydzień temperatura powietrza będzie minusowa. Aktualnie termometry pokazują około 1 st. Celsjusza, ale zmieni się to wraz z przyjściem frontu z Syberii, który ma zapewnić zimę z prawdziwego zdarzenia.

Masy zimnego powietrza z rosyjskiego regionu nazwano "bestią ze Wschodu". Jak podają media w całej Europie, zimna fala powietrza ma nawiedzić nasz kontynent już 16 stycznia. Przewiduje się, że będzie to największe ochłodzenie od 20 lat.

Śnieg na Pomorzu

Śnieg na Pomorzu, fot. facebook.com/groups/gdanskwobiektywie (Ewa Ziółkowska)

Czas zimowych wyjazdów

Na takie warunki pogodowe powinni przygotować się kierowcy. Na drodze może być ślisko, a więc warto zachować odpowiednią prędkość. O dobrym przygotowaniu do zwiedzania powinni pamiętać też turyści. Wart przed podróżą, podczas urlopu, jak i w momencie powrotu śledzić na bieżąco prognozę pogody, która nieustanie się zmienia.

Warto wyposażyć się w parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy. Niezbędne będą też czapki, rękawiczki, szaliki, ciepłe buty oraz kurtki. Warto przypomnieć, że 17 stycznia kończy się kwarantanna narodowa, o której można przeczytać tutaj. To dobra okazja, aby odwiedzić miejsca turystyczne atrakcyjne w porze zimowej.

Najlepszym wyborem będą oczywiście góry. Najczęściej wybieranymi miastami są Zakopane i Karpacz. Nic dziwnego, ponieważ oprócz stoków narciarskich można tam znaleźć także wiele innych atrakcji. Pisaliśmy o tym tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Zakopane stoki narciarskie

Stok narciarski w Zakopanem, fot. wikimedia.commons/ krysi@ (CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en)

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Wirtualna Polska, Facebook

Następny artykuł