Polska urodzinyFot. Pixabay.com/Simon

Dziś urodziny ma wyjątkowy, polski podróżnik. Jeden z najsłynniejszych alpinistów na całym świecie

Polska może być z niego dumna. Jest jednym z najsłynniejszych alpinistów na całym świecie, a jako piąty zdobył Koronę Himalajów oraz Karakorum. Dziś są jego urodziny, a to imponująca okazja do świętowania dla całego, turystycznego świata.

Polska ma wielu sportowców, którymi chwalić się możemy na całym świecie. Choć najbardziej spopularyzowana jest piłka nożna, Polacy odnoszą sukcesy na wielu polach. Bez wątpienia wielu z nas również kocha góry, niektórzy jednak potrafią je zdobywać naprawdę zawodowo. Jedną z takich postaci jest Krzysztof Wielicki, który dzisiaj obchodzi urodziny.

22-latek został bohaterem, ratował koale z pożaru. Jego zdjęcia obiegają sieć lotem błyskawicy22-latek został bohaterem, ratował koale z pożaru. Jego zdjęcia obiegają sieć lotem błyskawicyCzytaj dalej

Pan Krzysztof kończy dzisiaj 70 lat, a w historii całego świata zapisał się tym, że jako piąty alpinista w historii zdobył Koronę Himalajów oraz Karakorum, czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników. Po raz pierwszy usłyszał o nim cały świat, gdy 17 lutego 1990 roku jako pierwszy człowiek na świecie, wraz z Leszkiem Cichym, zimą wszedł na ośmiotysięcznik, Mount Everest.

Polska może być z niego dumna

To oni zapoczątkowali polski podbój Himalajów i zdaniem wielu dzięki nim na 10 z 14 gór przekraczających wysokość 8 tys. metrów stanęli jako pierwsi Polacy. Sam Wielicki walkę z najwyższymi szczytami zakończył w 1996 roku, gdy udało mu się zdobyć Nanga Parbat - górę, o której zrobiło się w Polsce głośno za sprawą tragicznej śmierci Tomasza Mackiewicza.

Wielickiemu zimą udało się zdobyć Mount Everest, Lhotse oraz Kanczendzongę, na którą wyruszył z Kukuczką. Zasłynął również z tego, że zwykle akcje prowadził nowymi, niewytyczonymi wcześniej drogami lub w stylu alpejskim, czyli w ogóle bez zakładania obozów pośrednik. Należy również do niego rekord Broad Peak - pokonał trasę z bazy na szczyt i z powrotem w 22 godziny.

Krzysztof Wielicki obchodzi 70. urodziny

Polska jest szczególnie dumna z postaci Wielickiego, co przekłada się na przyznawane mu liczne nagrody i wyróżnienia, których ma całą kolekcję. Najważniejszym odznaczeniem jest Złoty Czekan, który otrzymał we wrześniu 2019 roku w Lądku Zdroju. Nagroda ta nazywana jest górskim Oskarem, a w całej historii przez Wielickim dostał ją jedynie w 2016 roku Wojciech Kurtyka. Doceniany jest również za granicą, w 2018 roku wraz z Reinholdem Messnerem został pierwszym przedstawicielem himalaizmu, któremu udało się otrzymać Nagrodę Księżniczki Asturii w kategorii sport.

Krzysztof Wielicki urodził się 5 stycznia 1950 roku, świętuje więc dziś swoje 70 urodziny. To powód do radości i bardzo ważna data w kalendarzu polskiego himalaizmu. Człowiek ten może być wzorem dla wielu, początkujących miłośników górskich przygód. Redakcja Turyści.pl również życzy panu Wielickiemu wszystkiego najlepszego.

Polska urodziny
Fot. Wikipedia.org/Ralf Lotys

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z pamiątkami w Rzymie przy atrakcjach. Przełomowa decyzja władz
  2. Koszmar na lotnisku, kobieta zmarła po wyjściu z samolotu. Zatruła się dymem z pożarów
  3. Wygląda jak z bajki, ale istnieje naprawdę! Różowy basen zapiera dech w piersiach [ZDJĘCIA]
  4. Turystyczny raj przedłuża darmowe wizy dla Polaków. Możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy
  5. Dramat na pokładzie samolotu. Załoga zrobiła wszystko, ale niestety i tak doszło do najgorszego
  6. Zagraniczna linia lotnicza rozdaje 50 tys. biletów zupełnie za darmo. Wystarczy spełnić tylko jeden warunek

Źródło: Onet

Następny artykuł