Polska z "małą Jerozolimą".Fot. Google Maps

Mało kto wie, że w Polsce mamy "swoją Jerozolimę". Wiedzieliście?

Polska z “własną” Jerozolimą? Okazuje się, że na południu kraju znajduje się miejsce, które według niektórych przypomina klimatem Hiszpanię, Grecję, Włochy, a nawet - Izrael. Sama miejscowość w niektórych punktach specjalnie nawiązuje do bliskowschodniej kuzynki.

Polska cieszy się naprawdę sporą gamą miejsc, które charakterem nawiązują do światowych ikon. Tak też jest z niepozorną wioską na Dolnym Śląsku, która części turystom przypomina Jezorolimę.

Wielka panika w PKP. Polacy muszą wiedzieć. Służby biją na alarmWielka panika w PKP. Polacy muszą wiedzieć. Służby biją na alarmCzytaj dalej

Polska z Jerozolimą?

- Wambierzyce. Dawno żadne miejsce tak mnie nie zauroczyło. Robi ogromne wrażenie. Malutkie miasteczko z przepięknym klimatem. Te łuki. Sanktuarium ze schodami, jakich nie widziałam w żadnym europejskim mieście. Poczułam się jak we Włoszech albo Grecji. A jest u nas. A schody hiszpańskie mogą się tylko wambierzyckim przyglądać - napisała na swoim Instagramie Marta Manowska, prowadząca "Rolnik szuka żony".

Wambierzyce to wieś w województwie dolnośląskim, którą według oficjalnych statystyk zamieszkuje 952 osoby. Okolice słyną głównie z Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, do której prowadzi dokładnie 57 schodów. Te według niektórych przypominają konstrukcją styl śródziemnomorski. Co ważne jednak - Polska w tej części cieszy się sporą liczbą nawiązań do Jerozolimy.

Polska południowa z “perłą”

Historycznie Polska w okolicach Dolnego Śląska przyjmowała pielgrzymów m.in. z Moraw, Czech, czy Niemiec. To właśnie do Wambierzyc przybywali pątnicy, którzy hojnie dofinansowywali lokalną parafię. Kronikarze Ziemi Kłodzkiej spisywali rzekome cuda, które miały mieć miejsce w okolicy “polskiej Jerozolimy”.

Dzisiaj grzeje: 1. Żywioł był bezlitosny, uderzył z pełną mocą. Gigantyczne zniszczenia i ranni, dramatyczne informacje za granicy
2. Ciasto w 15 minut, niezwykły przepis i rewelacyjny smak. Efekt niesamowity przy oszczędności czasu i pracy
3. Nikt się nie spodziewał. TVN przekazał pilny, pomarańczowy alarm dla części Polaków, fatalne wieści dla osób wracających z weekendu

Wambierzyce otoczone są kilkoma wzgórzami, spośród których część nawiązuje do Ziemi Świętej. Na Dolnym Śląsku można znaleźć Syjon, Tabor oraz Horeb, a przez samą wioskę przepływa rzeka Cedron. Na szczytach wzniesień znajdują się liczne kapliczki, które razem tworzą specjalny kompleks Kalwarii - symbolu męki Chrystusa. Z kolei na północy Polska cieszy się “małą Portugalią”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bulwersujące wideo z monitoringu trafiło do sieci. Bez skrupułów porzucił owczarka niemieckiego, wkrótce pożałował
  2. "Hugo" słynny teleturniej Polsatu do dziś wzbudza skrajne emocje. Dodzwonienie się graniczyło z cudem
  3. Fani Dody po prostu osłupieli, pokazała się w pełnej krasie. Pokazała zdjęcia nad luksusowym basenem
  4. Niemal nikt nie wie o sekrecie Gór Sowich. Kilometry podziemnych korytarzy
  5. Monika Olejnik szaleje na jachcie, nie znaliśmy jej od tej strony. Ciężko uwierzyć, ile ma lat
  6. Lojalny pies nie potrafił powstrzymać łez. Do ostatniej chwili nie wierzył w straszną prawdę o swoim właścicielu

Źródło: Wirtualna Polska/Wikipedia.org

Następny artykuł