polska niedźwiedzieFot. Pixabay.com/hmauck

Niedźwiedzie w Polsce nadal nie śpią? "Drapieżniki są nadal aktywne"

Polska jest miejscem zamieszkania wielu niedźwiedzi brunatnych. Większość z nich przemierza tereny górskie, a w okresie zimowym zapada w sen. Okazuje się, że jednak nie wszystkie drapieżniki poszły już spać.

Polska w rejonie Bieszczad, na Pogórzu Przemyskim oraz w Beskidzie Niskim, pełna jest niedźwiedzi brunatnych. Jak podają media, bytuje tam niemal 200 drapieżników, które od czasu do czasu widywane są przez turystów lub zapuszczają się w zabudowane tereny. Ich aktywność jednak spada w okresie zimowym, zgodnie z najnowszymi informacjami okazuje się jednak, że nie wszystkie zwierzęta już poszły spać.

Czechy coraz bardziej kuszą Polaków zimą. Narciarze dają się przekonać knedlikami i narciarskimi szlakamiCzechy coraz bardziej kuszą Polaków zimą. Narciarze dają się przekonać knedlikami i narciarskimi szlakamiCzytaj dalej

Jak podaje rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, niektóre drapieżniki wciąż pozostają aktywne w niższych partiach gór. Niemalże 90% polskiej populacji już spokojnie śpi w swoich gawrach, jednak pojedyncze sztuki najwyraźniej wciąż nie są senne.

Polska: pojedyncze niedźwiedzie wciąż nie zapadły w zimowy sen

W rozmowie z PAP Edward Marszałek z RDLP w Krośnie stwierdził, że większość niedźwiedzi mieszkających w naszym kraju poszła już spać. Podkreślił jednak od razu, że nie wszystkie.

- Drapieżniki są nadal aktywne w niższych partiach gór. W czwartek w Nadleśnictwie Stuposiany obserwowano tropy trzech osobników. Natomiast w okolicy Cisnej od kilku już dni nie były widywane - mówił.

Podkreślił też, że "po grudniowych opadach śniegu na świeże tropy niedźwiedzi natrafiano w lasach kilku bieszczadzkich nadleśnictw; udało się je także rejestrować na wielu foto pułapkach".

Większość drapieżników zapadła już w sen zimowy

Jak sam rzecznik stwierdził, niedźwiedzie żyjące na podkarpackich terenach w dłuższy sen zimowy "zapadają dopiero wtedy, kiedy spadnie co najmniej pół metra śniegu, a przez kilka dni termometry będą pokazywały 10 stopni mrozu". Na szczęście dla niedźwiedzi jednak pogoda się zmienia na typowo zimową, a temperatury regularnie spadają.

- Ostatniej nocy temperatury powietrza w górach spadły nawet do minus 15 stopni Celsjusza. Wyczuły to bieszczadzkie misie. Od kilku dni zwierzęta te są rzadziej widywane. Większość z nich zaszyła się już w swych gawrach - mówił Marszałek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Góry Izerskie podbijają serca Polaków. Położone są niedaleko, a zachwycają swym pięknem
  2. Najbardziej denerwujący turyści na świecie. Te 4 typy doprowadzają do białej gorączki, lepiej ich unikać
  3. Ryanair ogłosił specjalną, noworoczną ofertę. Czeka pół miliona biletów, ale trzeba się pośpieszyć
  4. Wygląda cudownie, lecz jej historia przeraża. Rajska wyspa we Włoszech skrywa mroczny sekret
  5. Właściciel pubu przegrał zakład. Teraz całemu Sydney będzie stawiał darmowe piwo
  6. Warszawa w pierwszej piątce najnudniejszych miast Europy. Zaskakujące wyniki najnowszego głosowania

Źródło: Onet

Następny artykuł