polsat zmiany w maseczkachfot. pixabay.com/ Anrita1705

Rzecznik rządu wygadał się ws. maseczek. Mówi o zmianach

Polsat poinformował o słowach rzecznika rządu, który na antenie wspomniał o zmianach ws. maseczek. Mogą nastąpić już wkrótce. Wpływ na decyzje miały ostatnie orzeczenia polskich sądów. W tej sprawie wypowiedział się również Rzecznik Praw Obywatelskich.

Polsat opublikował fragment rozmowy z rzecznikiem rządu, Piotrem Müllerem, który na antenie mówił między innymi o zmianach w kwestii zasłaniania nosa i ust. Wpływ na decyzje rządu mają między innymi orzeczenia polskich sądów.

Pilny apel MSZ do Polaków. Sytuacja jest bardzo trudnaPilny apel MSZ do Polaków. Sytuacja jest bardzo trudnaCzytaj dalej

Polsat: możliwe zmiany ws. maseczek

Obecnie zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe w m.in. w sklepach, restauracjach (gdy nie siedzi się przy stoliku) oraz środkach transportu publicznego. W tym celu służyć mogą maseczka lub przyłbica.

Głośnym echem odbiła się jednak decyzja Sądu Rejonowego w Suwałkach, na mocy której ekspedientka jednego z tamtejszych sklepów otrzymała 100 zł kary za odmowy sprzedaży artykułów spożywczych klientce, która odmówiła włożenia maseczki. Sąd uzasadnił swoją decyzję twierdzeniem, że sprzedawczyni "umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny odmówiła sprzedaży towarów klientce".

Głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, w programie "Gość Wydarzeń". Stwierdził, że już w maju zakomunikował rządowi, że nakaz nie ma wystarczającej podstawy ustawowej, a ponadto "z punktu widzenia konstytucyjnego przepisy dot. obowiązku noszenia maseczek są wadliwe".

- Rząd nic z tym nie zrobił - stwierdził Bodnar. - Nie możemy podejrzewać całego narodu o to, że choruje - skomentował w rozmowie z Polsat News Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik rządu Piotr Müller skomentował sprawę maseczek w środę. Podkreślił, że sensem tworzenia prawa jest możliwość jego późniejszej modyfikacji. Dodał również, że "niespójność orzecznicza w sądach" będzie jednym z powodów ewentualnych zmian. Poinformował również, że zdaniem rządu podstawa prawna do nakazu zasłaniania nosa i ust istnieje.

Dzisiaj grzeje: 1. Prawda wyszła na jaw dopiero po rozpoczęciu roku. Nauczycielka zarażona koronawirusem
2. Antoni Macierewicz na wakacyjnym grillu. Jego strój stał się hitem w internecie
3. Segregacja śmieci już nie na 5 a na 3 frakcje? Szykują się zmiany w gospodarce odpadami

- Jeżeli rozbieżności (w orzeczeniach - red.) się pojawiają, nie wykluczamy, że takiej modyfikacji ustawowej ws. maseczek trzeba będzie dokonać - mówił w Polsat News - Potwierdzało to wiele sądów, co pokazuje, że jest rozbieżność. Różne sądy wydają różne wyroki - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje wielka legenda boksu. Miał zaledwie 57 lat, straszliwa choroba pokonała go w mgnieniu oka
  2. Powrót do szkół. W Polsce zamknięto już kilka placówek, ważna informacja dla rodziców
  3. Ryanair przeszedł sam siebie. Już od dziś
  4. Zakopane w żałobie. Spełnił się czarny scenariusz, aż trudno uwierzyć
  5. Od 2 września zakaz. Już jest rozporządzenie
  6. Wydaje się, że na zdjęciu widać kawałek suchej ziemi, ale w rzeczywistości jest inaczej. W ostatniej chwili nadeszła pomoc

Źródło: Polsat News

Następny artykuł