Turysci.pl
Tunezja

fot. Pixabay/ MabelAmber

Polka porwana podczas podróży do Tunezji. „Była przetrzymywana i bita"

28 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Polka przetrzymywana i maltretowana w Tunezji przez mężczyznę, z którym wcześniej nawiązała znajomość przez internet, z pomocą śląskiej policji została uwolniona i bezpiecznie wróciła do kraju – poinformował we wtorek zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

38-latka, wybrała się w wakacyjną podróż do Tunezji na spotkanie z nowym znajomym, którego poznała przez Internet. Mężczyzna przetrzymywał ją bił aż do momentu przyjazdu policji.

1440px-Morskie Oko, Mnich

Turyści chodzili po linie nad przepaścią w Tatrach. „Tego typu działalność nie jest dozwolona"

CZYTAJ DALEJ

Polka była przetrzymywana i bita w Tunezji

Kobieta skontaktowała się w zeszłym tygodniu ze śledczym z Zespołu do Walki z Handlem Ludźmi Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach, do którego numer służbowy miała już wcześniej, gdyż kilka lat temu była świadkiem w jednej ze spraw kryminalnych.

Polka wysłała funkcjonariuszowi wiadomość z prośbą o pomoc, a policjanci bardzo szybko uruchomili wszelkie kontakty i wykorzystali techniczne możliwości, by ustalić, gdzie kobieta przebywa.

policja Tunezja

Wiadomości między poszkodowaną a policjantem, fot. Śląska Policja

Policjanci nawiązali współpracę z ambasadą Polski w Tunezji oraz konsulatem. Skontaktowali się także z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej, za którego pośrednictwem powiadomili Interpol. Tym sposobem informacja dotarła do tunezyjskiej policji, która znalazła 38-latkę i zatrzymała jej oprawcę.

Ambasada w Tunezji poinformowała polskie służby, że kobieta była porwana i przetrzymywana oraz bita. Jej oprawca planował również wymuszenie ośrodków finansowych od jej bliskich.

Śląscy policjanci nawiązali również współpracę z Fundacją La Strada zajmującą się pomocą ofiarom handlu ludźmi. Pieczę nad sytuacją Polki w Tunezji objął Minister Spraw Zagranicznych, a kobieta wczoraj bezpiecznie wróciła do Polski.

Policja apeluje o ostrożność podczas wyjazdu za granicę

- Apelujemy o ostrożność i mniej zaufania do osób, które kontaktują się z nami za pomocą mediów społecznościowych, usiłując nawiązać zażyłą relację. Jest to tym bardziej ryzykowne i niebezpieczne, jeżeli osoba, którą jesteśmy zainteresowani, namawia nas do opuszczenia kraju i przyjazdu do jej ojczyzny - czytamy w komunikacie śląskiej policji.

Zwracają uwagę, że podróż w nieznane miejsce do osób nieznajomych może nieść ze sobą wiele pułapek oraz niebezpieczeństw - od trudności życia codziennego aż po sytuacje, w których stajemy się ofiarą przestępstwa.

- Mogą to być kradzieże, wymuszenia, przymusowa praca, zmuszanie do prostytucji, przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz wiele innych - wylicza śląska policja, zachęcając do kierowania się zasadą ograniczonego zaufania.

Funkcjonariusze przypomina także, że w przypadku zostania ofiarą przestępstwa lub zatrzymania przez policję można ubiegać się swoich praw, których mają obowiązek chronić polski konsul i policja. Przebywając na komisariacie (zarówno jako osoba poszkodowana, jak i podejrzana) mamy prawo domagać się tłumacza.

Można również skorzystać z pomocy między innymi:

  • Krajowego Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi, Handel ludźmi

  • LaStrada Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Śląska Policja

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Nie żyje co najmniej 15 osób

Czytaj więcej >

Świat

Awaryjne lądowanie samolotu w Nowym Jorku. Jeden z pasażerów został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >

Świat

Wyspy Kanaryjskie luzują restrykcje w hotelach. Certyfikat szczepień nie będzie już potrzebny

Czytaj więcej >

Świat

Lotnisko na wyspie La Palma nieczynne. Powodem zbyt duże nagromadzenie popiołu wulkanicznego

Czytaj więcej >

Świat

Kolejna linia lotnicza wpuści na pokład tylko zaszczepionych. „Decyzja wchodzi natychmiastowo"

Czytaj więcej >
gdzie kupić tanio USD

Świat

Za garść dolarów nie tylko do USA… gdzie kupić tanio USD?

Czytaj więcej >