policja rozpoczyna kontrole turystówScreen/webcamera.pl

Skontrolowano 3000 hoteli. Teraz policja będzie sprawdzała „odpowiedzialność społeczną” turystów

Po ostatnim, burzliwym weekendzie w Zakopanem, sanepid oraz policja na południu kraju są już przygotowane na najazd przyjezdnych. Jak oznajmił minister zdrowia, hotele przestrzegają przepisów, co potwierdziło 3000 przeprowadzonych kontroli. Do złamania przepisów doszło tylko w 3 przypadkach, problemem jednak jest zachowanie samych turystów. W związku z tym służby chcą pilnować „odpowiedzialność społeczną" ludzi.

  • Sanepid przeprowadził kontrolę 3000 hoteli. Stwierdzono tylko 3 przypadki złamania przepisów sanitarnych
  • Policja oraz straż miejsca rozpoczynają akcję kontroli „odpowiedzialności społecznej" turystów
  • Funkcjonariuszy w Zakopanem w weekend wspierać będą policjanci z Oddziału Prewencji w Krakowie

Warunkowe zniesienie obostrzeń sanitarnych sprawiło, że wielu turystów zaczęło zachowywać się skrajnie nieodpowiedzialnie. W odpowiedzi na zabawę, tańce oraz śpiewy podróżnych, do których doszło w czasie walentynkowego weekendu, minister zdrowia zapowiedział wzmożone kontrole w ten weekend.

Masowe kontrole hoteli i obiektów noclegowych

Początkowo skupiono się na hotelarzach, którzy zgodnie z przepisami, mogą wynajmować jedynie 50 proc. dostępnych pokoi. Szybko okazało się, że to nie te miejsca są jednak największym problemem.

Widok z dolnej stacji kolei na Gubałówkę, dostęp: 16:06

Widok z dolnej stacji kolei na Gubałówkę, dostęp: 16:06/screen/kamery-online.pl

Jak poinformował Adam Niedzielski, przez ostatni tydzień służby sanepidu weszły do 3000 biznesów noclegowych. Okazało się, że jedynie 3 inspekcje wykazały nieprawidłowości. Było to serwowanie dań na miejscu (obecnie dozwolony jest jedynie room service) oraz wynajęcie większej liczby pokoi niż dozwolona połowa z dostępnych.

Policja będzie pilnowała turystów

W związku z tymi wynikami, minister zdrowia oświadczył podczas konferencji prasowej, że prawdziwy problem stanowią osoby nieprzestrzegające przepisów reżimu sanitarnego. W głównej mierze podczas ostatniego weekendu byli to turyści, którzy odwiedzili stoki narciarskie oraz Krupówki. Ich zachowanie może wpłynąć na konieczność przywrócenia obostrzeń w branży hotelarskiej, czego chcą uniknąć przedsiębiorcy.

Zimowa aura dopisała. Na stoku w Szczyrku bawią się tłumy turystówWyciekło kolejne nagranie ze Szczyrku. Co się dzieje w weekend na stoku?Czytaj dalej

Oczywiście, że kontrole, które były prowadzone będą kontynuowane. Chcę zwrócić uwagę, że problemem nie było zachowanie reżimu w hotelach (...). Problemem jest dyscyplina społeczna. Konieczna jest nie tylko ciągła weryfikacja i kontrola ze strony sił policji. To jest kwestia naszej własnej odpowiedzialności – odpowiedział Niedzielski

W związku z tym ogłoszono nową metodę kontroli, którą zastosuje policja oraz strażnicy miejscy. Mają oni zwracać uwagę na przestrzeganie „odpowiedzialności społecznej" przez przyjezdnych, którzy odwiedzili turystyczne miejscowości.

Widok na Krupówki z kamer online, dostęp 16:02

Widok na Krupówki z kamer online, dostęp 16:02/screen/webcamera.pl

Do Zakopanego w weekend przyjechać ma kilkudziesięciu policjantów z Oddziału Prewencji w Krakowie. Mają oni stanowić wsparcie dla miejscowych funkcjonariuszy, a nad wszystkim czuwać ma wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

Przypomnijmy, że aby uniknąć kłopotów, wystarczy przestrzegać przepisów wynikających z wprowadzonego reżimu sanitarnego. Jak czytamy na stronie rządu, każda osoba piesza powinna utrzymywać 1,5 metra dystansu społecznego (wyjątkiem są rodziny z dziećmi, osoby mieszkające wspólnie i niepełnosprawni z opiekunami).

Konieczne jest również zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, które obowiązuje na terenie całego kraju. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie parki, lasy, zieleńce, ogrody zabytkowe, plaże czy ogrody botaniczne, co przeczytać możemy na rządowej stronie gov.pl.

Obecny ruch w różnych częściach stolicy Tatr oglądać można na stronie Webcamera.pl oraz na witrynie internetowej PKL. Dzięki temu uniknąć można bardziej zatłoczonych miejsc, w których ryzyko zakażenia może być wyższe.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Radio ZET, gov.pl, wp

Następny artykuł