Polacy muszą uważać w górachfot. windy.com/screen

Pilne ostrzeżenia dla Polaków na południu. Sytuacja jest bardzo zła

Polacy ruszający w góry muszą bardzo uważać. Pogoda doprowadziła do pogorszenia się warunków na szlakach. Poruszanie się w rejonie Tatr i Beskidów jest znacznie utrudnione, o czym ostrzegają ratownicy GOPR.

Polacy nadal chętnie wychodzą na górskie szlaki pomimo złych warunków. Ostatnie ulewy doprowadziły do podniesienia się wody w potokach i zalania jaskiń. W wielu miejscach zalega błoto, które nie prędko wyschnie w takich warunkach. Wiele tras jest obecnie niebezpiecznych ze względu na śliskie podłoże, możliwość nagłego pojawienia się burzy i silnych opadów deszczu.

Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestetyPrzykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestetyCzytaj dalej

Ratownicy ostrzegają

- Określamy warunki jako trudne. Bardzo ograniczona jest widoczność. Na Markowych Szczawinach czy Hali Miziowej nie przekracza 100 m. Niebo spowiły chmury. Lokalnie pada deszcz. W Beskidach też jest chłodno - poinformowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Temperatura w górach znacznie spadła. W środę rano przy schronisku na Markowych Szczawinach było 9 st. C., na Hali Miziowej 8 st. C, a w Szczyrku 11 st. C. Nieco cieplej było na Klimczoku: 14 st. C. Jeśli chcemy wyruszyć na szlak, trzeba zabrać ze sobą ciepłą kurtę i założyć porządne buty. Materiały powinny być zaimpregnowane, by nie nasiąkały wodą. Naładowana bateria w telefonie zagwarantuje nam możliwość wezwania pomocy.

Polacy nie zawsze uważają

Błoto może być bardzo niebezpieczne, o czym przekonał się 40-letni mężczyzna, który wybrał się rowerem z Szyndzielni na Dębowiec szlakiem turystycznym. Poślizgnął się i doznał urazu głowy, przez co konieczna była interwencja ratowników Beskidzkiego oddziału GOPR. Również w Tatrach dużym utrudnieniem są nasiąknięte wodą ścieżki.

Dzisiaj grzeje: 1. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
2. Urzędnicy ci nie powiedzą, ale mogą czekać na ciebie spore pieniądze. Nawet 6240 zł do twojej emerytury

Tatrzański Park narodowy ostrzega przed wchodzeniem na szlaki. Zalany jest między innymi szlak prowadzący z Morskiego Oka nad Czarny Staw pod Rysami, Wąwóz Kraków, Wielka Polana Małołącka, szlak przy moście w Dolinie Pięciu Stawów oraz Dolina Tomanowa. W ostatnich dniach jaskinie były podtopione i nie można było ich zwiedzać. Dopiero w środę zostały ponownie udostępnione turystom. Pogoda w Polsce nadal będzie obfitować w gwałtowne zjawiska, o czym pisalismy tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje wybitny polski olimpijczyk. Był członkiem legendarnej ekipy
  2. Mateusz Morawiecki niespodziewanie zapytany o TVP. Padła zadziwiająca odpowiedź, zaatakował TVN
  3. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć
  4. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Na temat podróżniczki zrobiło się gorąco w sieci. Sypią się gratulacje
  5. Od wtorku znów mają nakaz noszenia maseczek, ludzie nie mogą uwierzyć. Wiadomość o sytuacji w Bułgarii
  6. Podpuścili psa, aby wsiadł do pociągu. Przestraszone zwierzę nie wiedziało, gdzie się znajduje

Źródło: Polskie Radio

Następny artykuł