Polacy nie powinniFot. flickr.com Wisconsin National Guard

Miliony Polaków ma chorobę, która zwiększa ryzyko śmierci przy koronawrusie. Dla własnego dobra nie powinni podróżować

Polacy, którzy chorują na tę coraz bardziej powszechną chorobę, są niestety w grupie ryzyka. Powinni unikać podróży w najbliższym czasie w związku z dynamicznym wzrostem zarażeń koronawirusem. Na schorzenie cierpią miliony obywateli naszego kraju, co może niepokoić. O szczegółach poinformował serwis Polska Times.

Polacy znów coraz częściej słyszą o koronawirusie. Zarówno w naszym kraju, jak i całej Europie odnotowuje się dynamiczny skok zarażeń. Władze wielu państw decydują się wprowadzać szereg dodatkowych obostrzeń, aby wyhamować wzrost potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2. Niestety także w Polsce pojawia się coraz więcej ofiar śmiertelnych wirusa. Chociaż śmiertelność jest niska i wielu młodych ludzi przechodzi COVID-19 łagodnie, to wystarczy choroba współistniejąca, by mogło dojść do poważnych powikłań.

Pilny apel PKP do wszystkich podróżujących. Nie wolno go lekceważyćPilny apel PKP do wszystkich podróżujących. Nie wolno go lekceważyćCzytaj dalej

Co prawda koronawirus jest zwalczany przez zdecydowaną większość młodych osób, to Polacy niestety chorują na wiele schorzeń, które mogą znacznie skomplikować przebieg COVID-19. Jedną z nich jest cukrzyca, z którą zmaga się mnóstwo obywateli naszego kraju. W dodatku bardzo często jest diagnozowana u osób starszych, które również cierpią na otyłość. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny szczególnie monitorować zmiany w samopoczuciu i unikać sytuacji, w których może dojść do zarażenia się koronawirusem.

Polacy chorujący na cukrzycę powinni uważać na swoje zdrowie

Na ciężki przebieg COVID-19 są Polacy chorzy na cukrzycę. Zgodnie ze statystykami na tę chorobę cierpi aż ponad 3 miliony obywateli naszego kraju. Narodowy Fundusz Zdrowia nie wyklucza jednak w swoim raporcie, że chorych może być jeszcze więcej, jednak nie wszyscy są zdiagnozowani. Nieświadomych schorzenia może być nawet 20 procent Polaków, jak szacują eksperci. Za około dekadę liczba chorych może dojść nawet do 5 milionów.

Plaków chorych na cukrzycę mogą czekać bardzo poważne powikłania. Wśród nich wylicza się między innymi retinopatię cukrzycową, niewydolność nerek, chorobę niedokrwienną serca oraz udar. Organizm cukrzyka może nie znieść jeszcze dodatkowego obciążenia, jakim jest COVID-19 wywołany przez koronawirusa. Dlatego apeluje się o prowadzenie zdrowego trybu życia. Ryzyko cukrzycy zwiększają brak ruchu, nadwaga, otyłość oraz zła dieta.

Nowe obostrzenia dla Polaków przekraczających granicę. Wpisali nas na czerwoną listę, nie ma odwrotuNowe obostrzenia dla Polaków przekraczających granicę. Wpisali nas na czerwoną listę, nie ma odwrotuCzytaj dalej

Polacy w grupie ryzyka

Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że w najwyższej grupie ryzyka znajdują się Polacy w zaawansowanym wieku. Wiek okazuje się decydujący w walce organizmu z koronawirusem. Chociaż śmiertelność wśród młodych osób jest bardzo niska, to u osób powyżej 70 roku życia wzrasta wielokrotnie. Jednak warto pamiętać, że poza wiekiem istotne są także schorzenia, na które Polacy powinni zwracać uwagę.

– Największym czynnikiem ryzyka, że choroba może przebiegać ciężko, jest na pewno wiek. Więc im jesteśmy starsi, tym - niestety - można oczekiwać, że ta choroba będzie przebiegała ciężko – słowa prof. Aleksandra Garlickiego cytuje Polska Times.

– Największe zagrożenie jest w wieku senioralnym: wiek 60 czy 65 lat już znacznie podnosi ryzyko i ciężkiego przebiegu, i – co się z tym wiąże – niestety śmierci – dodaje ekspert.

Profesor Garlicki wymienił też szereg innych chorób, które mogą zdecydować o tym, jaki przebieg będzie miał w naszym przypadku COVID-19. Specjalista oprócz cukrzycy wskazał choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby układu oddechowego. Przy okazji profesor podkreślił, jak ważne jest to, aby w dobie pandemii nadal prowadzić zdrowy tryb życia. Ruch na świeżym powietrzu oraz odpowiednie odżywianie mogą zadziałać jedynie na korzyść.

– Między innymi do tego należy odpowiednia dieta i ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Nic tak nie działa dobroczynnie jak to, że się porządnie dotlenimy na spacerze – mówi profesor na łamach Polska Times.

Ze statystyk wynika, że choroby współistniejące stanowią bardzo duże ryzyko, jeśli do tego dojdzie zarażenie się koronawirusem. Natomiast pacjenci zdrowi przechodzą COVID-19 łagodnie lub w stopniu średnio nasilonym w około 80 procentach. Osoby w grupie ryzyka tym bardziej powinny stosować odpowiednie środki ostrożności, by zminimalizować zagrożenie.

Dzisiaj grzeje: 1. Pełnomocnik rządu się wygadał. Wielu łapie się za głowy, chodzi o podróże Polaków
2. W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwić
3. Od środy kolejne zmiany w Polsce. Znamy szczegóły obostrzeń, wielu Polaków nie wie, chodzi o podróże

Dzisiaj tj. 23 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 13 632 przypadkach zarażeń. Na COVID-19 zmarło 16 osób, natomiast ofiar śmiertelnych, u których rozpoznano choroby współistniejące, odnotowano aż 137 osób. Resort obawia się, że jeśli nie dojdzie do wyhamowania wzrostu zarażeń, w następnym tygodniu te liczby ulegną znacznemu zwiększeniu. Mowa nawet o 20-25 tysiącach przypadków każdego dnia. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o smutnej reakcji Jolanty Kwaśniewskiej.

Andrzej Duda ma koronawirusa. Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Prezydent mógł zarazić wiele osób. Czerwony sygnał dla Polaków i przyjeżdżających turystówAndrzej Duda ma koronawirusa. Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Prezydent mógł zarazić wiele osób. Czerwony sygnał dla Polaków i przyjeżdżających turystówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niezwykłe odkrycie na Księżycu? NASA: "Kolejny ogromny krok dla ludzkości"
  2. GIS alarmuje, znaleziono niebezpieczne bakterie w mięsie. Mogłeś je kupić w popularnym sklepie
  3. Synoptycy nie mają wątpliwości. Zima zaskoczy wcześniej niż się wydaje, lepiej być gotowym przed wyjazdem
  4. Zdjęcie od Lasów Państwowych ekspresowo obiega internet. Uchwycili "białą zjawę", grasuje po polskim lesie
  5. Miliony Polaków ma chorobę, która zwiększa ryzyko śmierci przy koronawrusie. Dla własnego dobra nie powinni podróżować
  6. Ewa przez 2 tygodnie piła sok znany z dzieciństwa i każdego dnia zauważała nową zaletę. Teraz opowiada całemu światu o kuracji

Źródło: Polska Times

Następny artykuł