Polacy jednak pojadą poza UE.Flickr.com/ Kancelaria Premiera

Rząd niespodziewanie znosi zakaz. Wielu Polaków się ucieszy

Polacy doczekali się ważnego rozporządzenia, które pozostawia pewne “furtki” na wakacyjne wyjazdy. Pomimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej na świecie, krajowi turyści mogą wyjechać m.in. poza Unię Europejską. Niespodziewane zniesienie restrykcji z pewnością ucieszy w sezonie wakacyjnym wiele osób.

Polacy będą mogli opuścić kraj i wybrać się do kilkunastu państw nienależących do Unii Europejskiej, czy strefy Schengen, a najnowsze rozporządzenia (m.in. o tzw. strefach) i nowelizacje gabinetu Mateusza Morawieckiego przewidują konkretne warunki, dzięki którym turyści unikną przymusowej kwarantanny.

Wypadek autokaru z Polakami za granicą. 1 osoba nie żyje, 30 osób rannychWypadek autokaru z Polakami za granicą. 1 osoba nie żyje, 30 osób rannychCzytaj dalej

Polacy jednak pojadą poza UE?

Jak podają dziennikarze Rzeczpospolitej, piątkowe (7 sierpnia) rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje, iż Polacy nie będą mieli możliwości podróżowania “transportem kolejowym” na Białoruś, Ukrainę, czy Obwód Kaliningradzki (z ruchu wyłączony jest również tranzyt przez te kraje). Jeśli dany urlopowicz spędzi za wschodnią granicą choćby dzień, korzystając z transportu lądowego, czeka go kwarantanna (skrócona pod warunkiem przedstawienia negatywnego testu na covid). Jest jednak pewien “haczyk”.

Według ustaleń Rzeczpospolitej, rozporządzenie pt. “ „W sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” przewiduje pewne warunki, które gwarantowałyby turystom uniknięcie 14-dniowej samoizolacji. Tak też Polacy są w stanie podróżować nie tylko w obrębie UE, ale i na wschód, czy poza Europę, lecz należy wybrać konkretny środek transportu.

Polacy muszą postawić na loty

Punkt 11. piątkowego rozporządzenia reguluje kwestię turystów, którzy skorzystają z transportu drogą powietrzną. Okazuje się, że Polacy chcący pojechać np. do wschodnich sąsiadów mogą uniknąć kwarantanny, pod warunkiem, że dany kraj nie doczekał się oddzielnego zapisu w krajowym prawodawstwie. Tak też duża część państw poza Europą faktycznie wymaga odbycia kwarantanny często po przekroczeniu granicy, jak i po powrocie do kraju ojczystego, jednak są też interesujące wyjątki.

Dzisiaj grzeje: 1. 10 osób nie żyje, turyści wyskakiwali z okien. Dantejskie sceny w zagranicznym hotelu
2. Niedziela handlowa, to frajda dla wielu Polaków. Dzisiaj uda nam się pojechać na zakupy?

Takimi wyjątkami są, chociażby wcześniej wspomniana Ukraina i Białoruś, gdzie Polacy nie “pojadą”, ale “polecą”. Na liście znajduje się również Albania, Algieria, Australia, Gruzja, Japonia, Kanada, Maroko, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Rwandai Urugwaj. Co ważne, spis aktualizowany jest co 2 tygodnie. Istotnym szczegółem jest także charakter przelotu - rozporządzenie pozwala na uniknięcie samoizolacji tylko w przypadku kursów bezpośrednich (lub z przesiadką w kraju “bezpiecznym” pod względem sytuacji epidemiologicznej).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczny finał poszukiwań młodziutkiego sportowca. Niedawno opłakiwał śmierć przyjaciela, teraz do niego dołączył
  2. Na stronie Gienka Loski opublikowana została pilna i ważna wiadomość. Potrzebne jest wsparcie
  3. Za 7 nocy zapłaciła 340 zł. Wybrała miejsce, do którego na razie nie pojedziemy
  4. Skandaliczna kradzież w Mielnie. Aż trudno uwierzyć, że ktoś spróbował
  5. Jechała pociągiem do Gdyni. Powiedziała całą gorzką prawdę
  6. Mężczyzna złapał wyrzuconego na plażę rekina za ogon. Dramatyczne sceny nagrała kamera

Źródło: Rzeczpospolita

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł