Polacy zagrożenie kleszczamiFot. Pixabay.com/.TheVirtualDenise/zdjęcie poglądowe

Polacy mogą być zagrożeni. Specjaliści ostrzegają osoby, które wyszły na spacer

Polacy muszą szczególnie uważać, jeśli wybierają się na spacer w jedno miejsce. Czekać tam na nich może ogromne niebezpieczeństwo, którego niemalże nie widać.

Polacy otrzymali szereg przepisów i obostrzeń, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, jednak to niejedyny problem, na który musimy uważać. Specjaliści ostrzegają przed jeszcze jednym zagrożeniem, na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas spacerów. Jest niemalże niewidoczny, często ignorowany, ale przynieść może tragiczne konsekwencje.

Dramatycznie przykre wiadomości z północy Polski. Niestety stracił życieDramatycznie przykre wiadomości z północy Polski. Niestety stracił życieCzytaj dalej

Polacy muszą uważać podczas spacerów

Specjaliści ostrzegają przed wysypem kleszczy, który pojawił się w polskich lasach. Najtrudniejsza sytuacja jest w Świętokrzyskiem, jednak ostrożność lepiej zachować w całym kraju. Pajęczaki te mogą przenosić boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu, które mogą być niezwykle niebezpieczne dla człowieka.

- Część dzieci, która z tego powodu trafiała do Pododdziału Neurologiczno-Infekcyjnego Centrum Pediatrii, była w bardzo ciężkich stanach, z zaburzeniami świadomości, nasilonymi bólami głowy, wymiotami, zaburzeniami pamięci oraz orientacji - mówi dr Barbara Szczepańska, cytowana przez Onet.

Jak mówi ekspert, ugryzienie kleszcza zwykle jest niezauważalne, bo w chwili kąsania wydzielana jest substancja znieczulająca. Konsekwencje mogą być jednak bardzo poważne, zaleca się więc stosowanie różnych środków ochrony. Konieczne jest chodzenie po terenach zalesionych i parkach w długich spodniach i rękawach oraz dokładnie oglądanie całego ciała po powrocie do domu.

Dzisiaj grzeje: 1. Córka Martyny Wojciechowskiej miała 14 lat, gdy straciła rękę. Przeżyła przeraźliwe chwile
2. Złe wieści dla osób trzymających oszczędności w bankach. Aktywa nie ochronią już kapitału

Eksperci zalecają, by w przypadku wykrycia kleszcza, usunąć go jak najszybciej. Warto zainwestować również w repelenty, jeśli wybieramy się w tereny, w których potencjalnie mogą występować kleszcze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zakończono akcję poszukiwawczą na jeziorze. Niestety potwierdził się najgorszy scenariusz, z wody wyłowiono ciało
  2. 2-letnia suczka wciąż wygląda jak szczeniak. Jej niecodzienny wygląd nie jest wynikiem żadnej choroby
  3. Pracuje w laboratorium w Wuhan. Media: miała dość plotek, wyjawiła prawdę
  4. Jest potwierdzenie. Otworzą granice, ale nie dla wszystkich
  5. Trzęsienie ziemi w Europie. Na jednym się nie skończyło, eksperci potwierdzili
  6. Anna Lewandowska wyjawiła płeć swojego dziecka? Zdjęcia nie pozostawiają wątpliwości (FOTO)

Źródło: Onet

Następny artykuł