Pogoda z burzą i trąbami w tle.Fot. Pixabay.com/FelixMittermeier/zdjęcie poglądowe

Niebezpieczeństwo nadciąga nad Polskę. "Superkomórki i tornada"

Pogoda w niedzielę będzie wyjątkowo niekorzystna. Synoptycy biją na alarm - potencjalne skutki zjawiska mogą przyczynić się do niemałych zniszczeń infrastruktury. IMGW wystosował już oficjalne ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla 12 województw. Co ważne, istnieje również ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.

Pogoda na zakończenie weekendu nie będzie dopisywała urlopowiczom wracającym do domów. Według synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, kraj będzie podzielony na dwie strefy termiczne. Pierwsze intensywne burze pojawią się już w nocy z soboty (29 sierpnia) na niedzielę (30 sierpnia).

Nagle turyści zaczęli w popłochu uciekać z plaży. Ogromne niebezpieczeństwo, mamy nagranieNagle turyści zaczęli w popłochu uciekać z plaży. Ogromne niebezpieczeństwo, mamy nagranieCzytaj dalej

Pogoda jednak burzowa

Według ustaleń TVP Info, IMGW przewiduje strefę suchą i upalną na południowym-wschodzie i wschodzie, a pogoda w pozostałych regionach kraju przybierze formę frontu polarno-morskiego. W nocy na niebie pojawią się pierwsze błyski - w pasie od południowego-zachodu i południa, poprzez centrum kraju, a skończywszy na północnym-wschodzie (wiatr do 80 km/h i opady do 30 mm).

Pogoda w kwestii temperatur również będzie wyjątkowo zróżnicowana. W południowo-wschodniej części kraju przewiduje się upały aż do 33 stopni, a na zachodzie, centrum i północy - tylko od 18 do 21 stopni. Co ważne, zachmurzenie i relatywnie niskie temperatury dopełnią burze w godzinach południowych i popołudniowych.

Pogoda w obliczu trąb

Gwałtowne burze obejmą obszar południowej i centralnej części kraju, począwszy od Opolszczyzny, poprzez Śląsk i Centrum. IMGW przewiduje ryzyko lokalnego gradu oraz powiewów rzędu 100 km/h. Co ważne, pogoda w niedzielę stanie pod sporym znakiem zapytania, jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia trąb powietrznych (które pojawiły się już w okolicach Trójmiasta) i tzw. superkomórek burzowych. W tej kwestii głos zabrali internetowi eksperci do spraw wyładowań elektrycznych.

Dzisiaj grzeje: 1. Polskę obiegły tragiczne wiadomości. Odszedł wybitny Polak
2. Okropna wiadomość dla Karpacza. Już od dzisiaj
3. Czekaliśmy 2 miesiące, ale w końcu jest. Zakaz handlu teraz nie będzie obowiązywać

- Rozwiną się komórki burzowe dość szybko organizujące się w niebezpiecznie silne superkomórki. Superkomórek może być zaledwie kilka, ale każda z nich w takich warunkach będzie mogła wytworzyć niszczycielskie zjawiska w postaci bardzo silnych porywów wiatru, gradu o średnicy do ok. 4-6 cm, a nawet trąb powietrznych [...] Ryzyko trąb powietrznych nie powinno być szczególnie duże, jednak istnieje możliwość powstania bardzo silnego i długotrwałego tornada – alarmuje Instytut – czytamy na profilu Polscy Łowcy Burz.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę. Nie żyje Bartosz Nowak. Młody ulubieniec fanów zmarł w dramatycznym wypadku
  2. Jest ważne ostrzeżenie, może dotyczyć także ciebie. "Spożycie może prowadzić do choroby"
  3. Turystka myślała, że robi zwykłe selfie. Kiedy zobaczyła, co uchwyciła, natychmiast poszła na policję
  4. Tragiczne wiadomości zza granicy. Zginęło co najmniej 90 osób, 1000 domów zniszczonych
  5. Pilne ostrzeżenie GIS dla wszystkich Polaków, nie żyje już 11 osób. Nie chodzi o koronawirusa
  6. Przez lata opiekował się białymi lwami. Znienacka go zaatakowały, niestety nie żyje

Źródło: TVP Info/ Polscy Łowcy Burz

Następny artykuł