pogoda węgryScreen/europejska agencja kosmiczna

Satelity pokazały śnieg na Węgrzech, choć w tym roku jeszcze nie padał. Wyjaśnienie zagadki jest smutne

Pogoda w tym roku rozczarowuje fanów zimy. Śnieg pojawił się w niewielu miejscach, a w wielu państwach Europy nie padał jeszcze w ogóle. Na Węgrzech również nie ma zimy, zdjęcia satelitarne jednak pokazują biały puch.

Pogoda na Węgrzech jest zbliżona do tej w Polsce - nie widać tam śniegu i na próżno szukać konkretnych objawów nadejścia zimy. Zdjęcia satelitarne dwóch obszarów jednak są szczególnie zaskakujące. Wyraźnie pokazują dwa niewielkie miejsca, w których utrzymuje się biały puch.

Wprowadzono stan zagrożenia w europejskim kraju. Niebezpieczeństwo wybuchu wulkanuWprowadzono stan zagrożenia w europejskim kraju. Niebezpieczeństwo wybuchu wulkanuCzytaj dalej

Oczywiście nie jest tak, że śnieg spadł tam jedynie na dwóch, niewielkich przestrzeniach. Biały puch wygląda jak normalny śnieg, prawda o nim jest jednak o wiele smutniejsza - jest to tzw. śnieg przemysłowy.

Pogoda sobie, a przemysł sobie

Zdjęcia wykonała satelita Sentinel 2, a sfotografowany obszar znajduje się na południowy zachód od Budapesztu. Na Węgrzech nie ma śniegu, przez co dwie, wyraźne plamy, są szczególnie łatwo zauważalne. Związane są jednak nie z niewiarygodną anomalią pogodową, a niestety z działalnością człowieka.

Śnieg przemysłowy zwykle pojawia się na bardzo niewielkim obszarze i nie jest przesadnie obfity. Ma on związek oczywiście ze znajdującymi się nieopodal zakładami przemysłowymi, o ile ich produktem ubocznym jest para wodna. Jak na Twitterze poinformował meteorolog Michele Salmi, jeden przykład z Węgier ma prawdopodobnie związek z funkcjonowaniem pobliskiej rafinerii, a drugiego wciąż nie ustalono.

Czym jest śnieg przemysłowy?

Smutne jest to, że jedyny śnieg w tym kraju powstaje na skutek działalności człowieka i nie jest tym śnieżnobiałym puchem, który kochamy. Takie zjawisko zachodzi jednak na skutek wydostawania się z kominów lub chłodni kominowych pary wodnej do atmosfery.

Po zetknięciu z niską temperaturą dochodzi do szybkiego schłodzenia, a wodno-pyłowa mieszanka opada na ziemię w postaci śniegu, który zwykle nie tworzy grubej warstwy.

pogoda Węgry

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Nie żyje ceniona polska artystka. Miała 67 lat, była żoną znanego filmowca
  3. Z ostatniej chwili: już jutro do Polski dotrą primery koronawirusa
  4. Najmroczniejszy las w całej Polsce. Przez legendy o Wysokim Kamieniu cierpnie skóra
  5. Kolejne podejrzenie koronawirusem w Polsce. Kobieta w szpitalu, wróciła z Chin
  6. Satelity pokazały śnieg na Węgrzech, choć w tym roku jeszcze nie padał. Wyjaśnienie zagadki jest smutne
  7. Słowikowa przerywa milczenie ws. Piotra Woźniaka-Staraka. Nikt się nie spodziewał, ujawniła wszystko

Źródło: Onet

Następny artykuł