pogoda niebezpieczny frontWikimedia Januszartur CC BY-SA 3.0

Alert pogodowy. Nad Polskę nadciąga niebezpieczny front. Groźnie będzie w wielu regionach Polski

Pogoda w Polsce wciąż daleka od poprawy. IMGW prognozuje kolejne niebezpieczne zjawiska i wydaje ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego oraz drugiego stopnia. Do kraju zbliża się front, który może sprawić, że sytuacja w wielu regionach stanie się trudna. Scenariusz pogodowy wygląda mało optymistycznie.

Pogoda w Polsce już od dłuższego czasu stanowi powód do niezadowolenia. Nie chodzi bynajmniej o pokrzyżowane plany urlopowe, co jest obecnie najmniejszym problemem. Regularne nawałnice, burze oraz silne opady powodują coraz większe straty, zwłaszcza w południowej i wschodniej części naszego kraju. Prognoza na środę niestety nie daje większych powodów do optymizmu. IMGW wydaje ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia.Są to skutki niebezpiecznego frontu.

Zostali odcięci od świata, są ofiary, ruszyły śmigłowce. Dramatyczna sytuacja na południu Europy i na UkrainieZostali odcięci od świata, są ofiary, ruszyły śmigłowce. Dramatyczna sytuacja na południu Europy i na UkrainieCzytaj dalej

Szczególnym powodem do obaw jest pogoda prognozowana dzisiaj w Polsce centralnej i południowej. IMGW zapowiedziało już intensywne opady deszczu i burze, które mają pojawić się zwłaszcza w województwach dolnośląskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim oraz łódzkim. Obecnie duża strefa opadów rozciąga się nad wschodnim Mazowszem i Lubelszczyzną. Niestety w wielu miejscach przekroczone zostały zarówno stany alarmowe, jak i ostrzegawcze, co stwarza trudną sytuacje hydrologiczną.

Pogoda: burze i intensywne opady nie ustają

Pogoda na dzisiaj tj. 24 urlopowiczom może popsuć humor, natomiast mieszkańcom regionów zagrożonych, może przynieść zdecydowanie poważniejsze konsekwencje. Na wschodzie kraju będą przeważały intensywne opady oraz duże zachmurzenie. Na Lubelszczyźnie wystąpią burze, które po południu mogą pojawić się również w Polsce centralnej oraz na zachodzie. W kilkunastu powiatach na Lubelszczyźnie odczuwalny może być także bardzo silny wiatr, jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Obecna pogoda znacznie przyczynia się do powstawania niepokojącej sytuacji hydrologicznej. Zgodnie z komunikatem IMGW 10 stacji odnotowuje przekroczenia stanów alarmowych. Na Trzebośnicy w województwie podkarpackim stan wody przekroczony został o 50 cm. Do szokującego zjawiska doszło w Łapanowie, gdy blisko 2-metrowa fala wody pokonała wał przeciwpowodziowy i zalała centrum miasta wraz ze sklepami i kościołem. Do podtopień i uszkodzeń m.in. infrastruktury drogowej doszło w wielu częściach Polski.

Dzisiaj grzeje: 1. Dostali paragon w Ustce, mogli zanieść się śmiechem. Bije na głowy wszystkie inne
2. Maseczki koniecznie znów na twarzy, choć Polacy stawiają opór. Do kontroli ma włączyć się nawet policja

W związku niebezpiecznymi zjawiskami, jakie przyniosła pogoda, Minister MSWiA Mariusz Kamiński postanowił uruchomić rezerwę celową w wysokości 1,5 mln zł na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych w ostatnich nawałnicach w Małopolsce, gdzie ulewne deszcze spowodowały wielomilionowe straty. Straty w Łapanowie wstępnie wyceniono na około 17 mln złotych. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy też o niebezpiecznym froncie, który dotarł już do części naszego kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Justyna Kowalczyk miała wziąć ślub z narzeczonym. Plany trzeba było szybko zmienić, zdradziła wszystko w wywiadzie
  2. Zatrważająca, okropna historia. Matka fotografowała nieletnią córkę bez ubrań, zdjęcia miała wysyłać księdzu
  3. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć
  4. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Na temat podróżniczki zrobiło się gorąco w sieci. Sypią się gratulacje
  5. Od wtorku znów mają nakaz noszenia maseczek, ludzie nie mogą uwierzyć. Wiadomość o sytuacji w Bułgarii
  6. Jelenia Góra. Mieszkał w bloku ze świnką wietnamską. Wyjechał, zwierzę dostało "dożywocie"

Źródło: Onet

Następny artykuł