pogoda FinlandiaFot. Pixabay.com/Mikko

Rekordowy mróz w Finlandii. Pierwszy raz w tym roku, aż skóra cierpnie

Pogoda w Finlandii jest bardzo wymagająca. Podczas gdy w Polsce większość terenów wciąż czeka na pierwszy śnieg, tam właśnie padł rekord mrozu. Temperatura spadła daleko poniżej zera.

Pogoda w Polsce w tym roku jest wyjątkowo łaskawa, biorąc pod uwagę zimowe temperatury. Słupki na termometrach w większości kraju stabilnie utrzymują się powyżej 0, a miejscami nawet zza chmur wychodzi słońce. Choć nie każdemu się to podoba, prawdziwej zimy ze śniegiem i mrozem szukać trzeba w górach lub za granicą.

Warszawskie metro zostało nagrane przez Francuza. Zaskakująca reakcja, film zasypała lawina komentarzyWarszawskie metro zostało nagrane przez Francuza. Zaskakująca reakcja, film zasypała lawina komentarzyCzytaj dalej

Inne kraje nie mają takich problemów, a niektóre z nich są wręcz w odwrotnej sytuacji - tam mróz daje mieszkańcom naprawdę popalić. Jest tak właśnie w Finlandii, gdzie padł rekord tegorocznej zimy. W tym sezonie po raz pierwszy temperatury spadły tam do -37,7 stopni Celsjusza.

Finlandia nie może narzekać na brak zimy

Fiński Instytut Meteorologii przekazał oficjalnie, że padł nowy rekord mrozu tegorocznej zimy. Odnotowano go w miejscowości Utsjoki, która znajduje się niedaleko granicy z Norwegią. Temperatura ta robi wrażenie, jednak eksperci twierdzą, że to może być dopiero początek - już w najbliższym czasie mróz ma być jeszcze większy.

Rekord ten dotyczy również jedynie tegorocznego sezonu zimowego, gdyż w historii wielokrotnie temperatura spadała tam poniżej -40 stopni Celsjusza. Miało to miejsce już choćby w styczniu 2017 roku.

Bywało tam już zimniej

Kraje Północnej Europy powszechnie kojarzą się z surowymi warunkami atmosferycznymi, śniegiem oraz ujemnymi temperaturami. Również Finlandia ma już na koncie imponująco niskie wskaźniki na termometrach. Historyczny rekord tego kraju padł w styczniu 1999 roku. To właśnie wtedy w miejscowości Kittila w Laponii odnotowano -51,5 stopni Celsjusza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 2-letnia dziewczynka zmarła we własnym łóżku. Przyczyna śmierci powinna być przestrogą dla rodziców
  2. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  3. Miasto, w którym mieszka tylko jedna osoba? Tak, takie naprawdę istnieje, prawdziwa samotnia
  4. Cud niedostępny dla ludzi, nikt w nim nigdy nie był. Wyjątkowe miejsce wygląda jak namalowane
  5. Najbogatszy człowiek świata przekazał na pomoc Australii 0.00059% swojego majątku. W sieci zawrzało
  6. Potwierdziły się najgorsze wiadomości. Nie udało się wygrać walki z chorobą, nie żyje Andrzej Cieśla

Źródło: TOK FM

Następny artykuł