pogoda arabiapixabay.com/GLady

Jeszcze nikt nie próbował. Kraj chce sam produkować chmury i robić deszcz

Pogoda spędza sen z powiek ludziom na całym świecie. Jest naprawdę nieprzewidywalna, ale są również i tacy, którzy próbują na nią wpłynąć.

Pogoda tej zimy daje o sobie znać niemal wszystkim ludziom na całym świecie. Każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych pożarach, powodziach czy śnieżycach, które nawiedzają przeróżne zakątki naszej planety. Są też takie miejsca na mapie, gdzie ogromnym problemem są przerażające susze. Władze jednego z tych właśnie krajów postanowiły spróbować znaleźć rozwiązanie na ten kłopot i zaingerować w naturę.

Para w ogóle nie krępowała się w samolocie. Para w ogóle nie krępowała się w samolocie. "Czy ona nie ma spodni?"Czytaj dalej

Według informacji przekazanej przez gazetę "Arab News", władze Arabii Saudyjskiej zatwierdziły właśnie program zasiewania chmur, który ma pomóc w produkcji deszczu na terytorium jednego z najsuchszych państw świata.

Pogoda szaleje, kraje decydują się na interwencje

Program jak na razie jest w fazie testów. Te w najbliższym czasie prowadzone będą na terenie południowo-zachodniej części kraju. Jeśli wypadną one pomyślnie proces zostanie wdrożony w całym królestwie - wynika z informacji Ajmana Gulama z Głównego Urzędu ds. Meteorologii i Ochrony Środowiska przekazanej portalowi Al-Arabija.

Zasiewanie chmur polega na wykorzystaniu odpowiednich właściwości fizycznych określonych chmur w celu stymulowania powstawania opadów atmosferycznych. Chmurom dostarczane są związki chemiczne, m.in. jodek srebra, zamrożony dwutlenek węgla (tzw. suchy lód) czy sól. W ten sposób w chmurze tworzy się odpowiednia wilgoć potrzebna do powstawania opadów. Zasiewanie nie tworzy nowych chmur, a jedynie wywołuje zmiany w procesach mikrofizycznych wewnątrz już istniejących.

Arabia Saudyjska jest jednym z najsuchszych terytoriów na ziemi. Roczna suma opadów w tym państwie wynosi mniej niż 100 milimetrów, podczas gdy m.in. w Polsce wartość ta wynosi około 600 milimetrów. Rosnące zapotrzebowanie na deszcz w tym kraju wynika przede wszystkim z rosnącej stale liczby ludności w kraju, a przy tym ze znacznego wzrostu gospodarczego w sektorach: przemysłowym, energetycznym, transportowym, wydobywczym i rolniczym

Saudyjczycy nie są jednak jedynym narodem, który prowadzi testy w dziedzinie zasiewania chmur. Według raportu WMO w 2016 roku 56 krajów przeprowadziło tego typu operację.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gratulacje spływają od fanów. Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach mają powody do świętowania „W końcu”
  2. Pilna decyzja GIF. Z aptek zniknął ważny lek
  3. Tragiczna wiadomość, nie żyje wspaniały Polak. Uratował dziesiątki istnień, GOPR w żałobie
  4. Straszna wiadomość z zapory w Solinie. 20-latek nie żyje
  5. Huragan wyrzucił na brzeg potwora. Brytyjczycy już zaczęli nazywać go Nessie
  6. Ponad 20 osób nie żyje, jest wielu poszkodowanych. Tragiczny bilans zwiększa się z każdą godziną

źródło: wiadomosci.onet.pl

Następny artykuł