pogoda lodowiecpixabay.com/derwiki

Zima w Polsce wcale nie jest ciepła. Na Antarktydzie słupki termometrów pobiły rekordy

Pogoda tej zimy szaleje. O tej porze roku powinno być wyjątkowo zimno, ale jest zupełnie odwrotnie. Słupki rtęci na Antarktydzie wskazały rekordowo wysoką temperaturę.

Pogoda znów daje o sobie znać. Naukowcy z argentyńskiej stacji badawczej na Antarktydzie zanotowali nowy rekord temperatury na tym zimowym kontynencie. Jeśli wiadomości przekazane przez nich się potwierdzą, nowym oficjalnym rekordem będzie 18,3 stopni Celsjusza.

Zdjęcie polskiej turystki jest hitem sieci. Nikt nie wie, jaki miała plan, niewiarygodneZdjęcie polskiej turystki jest hitem sieci. Nikt nie wie, jaki miała plan, niewiarygodneCzytaj dalej

Informacje o rekordowej temperaturze przekazała mediom Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). W ostatni czwartek w bazie Esperanza na Półwyspie Antarktycznym termometry miały wskazać ponad 18 stopni. Jak na razie oficjalnym rekordem jest 17,5 stopni Celsjusza. Temperaturę tę odnotowano w marcu 2015 roku.

Wydaje się, że rekord ten musi zostać pobity, jednak zanim zostanie to oficjalnie potwierdzone, informacje muszą zweryfikować przedstawiciele WMO.

- Wszystko, co do tej pory widzieliśmy, wskazuje, że prawdopodobnie jest to rzeczywiście rekord, ale będziemy musieli oczywiście rozpocząć formalną ewaluację, kiedy dostaniemy pełne dane z argentyńskiej służby meteorologicznej - powiedział członek WMO Randal Cerveny.

Pogoda szaleje, a globalne ocieplenie stale postępuje

- Odczyt jest imponujący, ponieważ poprzedni rekord zanotowano zaledwie pięć lat temu, a nowy jest wyższy o prawie jeden stopień. To dowód na to, że regionu dotyka ocieplenie i dzieje się to szybciej niż w innych miejscach na globie - powiedział dziennikarzom "The Guardian" profesor James Renwick, klimatolog z Victoria University of Wellington.

Światowa Organizacja Meteorologiczna nie ma wątpliwości, że Półwysep Antarktyczny, czyli najdalej na północ wysunięta część Antarktydy, to jeden z najszybciej ocieplających się regionów Ziemii. Według oficjalnych danych w ciągu ostatnich 50 lat średnia roczna temperatura wzrosła tam o 3 stopnie Celsjusza.

Tempo utraty lodu z kolei jest pięć razy szybsze niż w latach dziewięćdziesiątych. Jeżeli dojdzie do całkowitego roztopienia się lodowców, co według naukowców jest już nieuniknione, poziom wody w morzach poniesie się o ponad 5 metrów, a to z kolej doprowadzi do katastrofy i zalania przybrzeżnych miejscowości na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauczycielka kazała uczniom zrobić sobie zdjęcia. W życiu nie spodziewali się, do czego je wykorzysta
  2. Objawy mogące świadczyć o poważnej chorobie. Nie warto ich lekceważyć
  3. Pierwszy raz od 20 lat. Australijczycy nie mogą uwierzyć, pogoda znów daje im popalić
  4. Pasażerowie PKP się ucieszą. Mają wejść w życie rewolucyjne zmiany, na które Polacy czekali od dawna
  5. Mieszkańcy w Indiach nie mogli uwierzyć. Odkręcili wodę, a gdy spróbowali "wody" z kranu, aż się zachwiali
  6. Najsmutniejsze wieści z Watykanu o Benedykcie XVI. 92-letni papież emeryt niestety jest na skraju, cały świat się modli

źródło: polsatnews.pl

Następny artykuł