pogoda AustraliaScreen/TVP Info/Serwis INFO

Burze bez deszczu i ogniowe tornada. Pożar w Australii trwa, miejscami powstał już mikroklimat

Pogoda w Australii wciąż jest tragiczna. Koszmarne upały trwają, a ludziom ciągle nie udało się opanować pożarów. Jakby tego było mało, nad częścią obszarów powstał swoisty mikroklimat. Dochodzi tam do ogniowych tornad i burz bez opadów.

Pogoda w Australii już od wielu tygodni utrudnia strażakom pracę. Przez bardzo wysokie temperatury, pożary błyskawicznie się rozprzestrzeniają, a służby mają problem z zapanowaniem nad śmiertelnym żywiołem. Choć setki ratowników walczą z ogniem, sytuacja wciąż jest tragiczna, a na horyzoncie pojawiają się zupełnie nowe problemy.

Uratowali dziesiątki tysięcy zwierząt z pożarów w Australii. Rodzina słynnego Uratowali dziesiątki tysięcy zwierząt z pożarów w Australii. Rodzina słynnego "Łowcy Krokodyli" robi wspaniałe rzeczyCzytaj dalej

Jak donosi straż pożarna z Nowej Południowej Walii, na południe od Sydney są obszary, w których doszło do powstania swoistego mikroklimatu. Charakteryzować go mają ogniowe tornada oraz burze bez opadów, które pogarszają i tak już złą sytuację.

Pogoda w Australii wciąż jest tragiczna

- Sucha burza z piorunami, jaka przechodzi przez obszar na styku regionów Currowan i Nowra na południe od Sydney, stwarza swoiste warunki pogodowe, które stanowią ogromne zagrożenie - podała w komunikacje ochotnicza straż pożarna z obszarów wiejskich Nowej Południowej Walii.

Jak donosi TVP Info, wschodnia Australia nawiedzana jest przez chmury typu flammagenitus. Choć nazwa mówi niewiele, wystarczy wspomnieć, że to chmury, które przypominają te powstające w wyniku np. wybuchu wulkanu. Tworzą się przez silne ogrzanie wilgotnego powietrza, które zachodzi w wyniku spalania przy powierzchni ziemi. Przy okazji ich tworzenia powstają również gwałtowne wyładowania, którym jednak nie towarzyszą żadne opady.

- Konsekwencje tego rodzaju burz są trudne do przewidzenia w warunkach trwających od tygodni pożarów - mówią eksperci z Australijskiego Biura Meteorologicznego.

Sytuacja w całym kraju jest bardzo poważna

Niestety tworzą się również ogniowe tornada, które coraz częściej uwieczniane są na filmach przez miejscowych. Jedno z takich zjawisk, na szczęście niewielkie, obejrzeć można na filmie zamieszczonym poniżej.

Niestety sytuacja w Australii wciąż nie została opanowana. W sobotę miejscowe służby opublikowały dane, zgodnie z którymi w samym stanie Victoria było aż 16 groźnych pożarów, które wymagały ewakuacji ludzi. W stanie Nowa Południowa Walia do takich zdarzeń doszło 12 razy.

- To, że nie doszło do tragedii, wynika ze zdyscyplinowania ewakuowanych obywateli, którzy stosują się do poleceń służb - podkreślił Daniel Andrews, premier rządu stanowego Victorii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przystanki i dachy domów pokryte trawą, specjalnie dla owadów. Niezwykły pomysł europejskiego miasta
  2. Wyłoniono najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie. Wyniki rozczarują wielu Polaków
  3. Zadziwiające doniesienia z Rosji. Pod 30 samochodami pękł lód, wszystkie wpadły do wody [FILM]
  4. Będzie problem z noclegami w niektórych miastach. Musisz się pośpieszyć albo zrezygnować
  5. Dziś urodziny ma wyjątkowy, polski podróżnik. Jeden z najsłynniejszych alpinistów na całym świecie
  6. 53 osoby nie żyją, 180 tysięcy ludzi musiało uciekać z domów. Prawdziwa tragedia za granicą

Źródło: TVP Info

Następny artykuł