podróżhttps://unsplash.com/@callemac

Polakowi grozi więzienie. Przywiózł pamiątkę z podróży, która kusi wielu turystów

Podróż dla wielu nie byłaby ważna, gdyby nie przywieźli ze sobą pamiątek. Dla siebie, rodziny czy przyjaciół, jedno jest pewne - muszą być oryginalne i kojarzące się z miejscem pobytu. Każdego roku na lotniskach zatrzymywani są turyści, którzy wybrali niewłaściwie.

Podróż do egzotycznych krajów może się dla nas skończyć mało przyjemną sytuacją na lotnisku. Pamiątki, jakie oferują nam lokalni sprzedawcy, nie zawsze mogą być wywiezione za granicę, ze względu na obowiązujące przepisy. Elementy zabytkowych budowli, zwierzęta i rośliny zagrożone wyginięciem, a także substancje, które są nielegalne poza granicami danego kraju, mogą przysporzyć wielu kłopotów.

Policjanci zabrali autostopowicza z pobocza. Chwilę później na jaw wyszła niewiarygodna prawda, trafił za kratyPolicjanci zabrali autostopowicza z pobocza. Chwilę później na jaw wyszła niewiarygodna prawda, trafił za kratyCzytaj dalej

Zazwyczaj, gdy turysta ma w swoim bagażu coś, czego przewieźć nie może, jest zatrzymywany jeszcze w kraju wylotu. Polak, który wracał z Egiptu, bez przeszkód wszedł na pokład samolotu, jednak lotniska w Warszawie już nie mógł opuścić. Służby celne znalazły w jego walizce blisko 2,5 kilogramowy fragment rafy koralowej i zarządały wyjaśnień.

- Zgodnie ze złożonymi przez niego wyjaśnieniami nie wiedział, że przewożona przez niego, ważąca blisko 2,5 kg pamiątka z podróży do Egiptu jest pod ścisłą ochroną. Dla wielu osób powracających z egzotycznych podróży pamiątki z plaży, w tym właśnie szkielety organizmów rafotwórczych, bywają powodem nieprzyjemnych sytuacji podczas kontroli na lotniskach - można przeczytać w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Rafa jest wyjątkowo atrakcyjna i wielu turystów ma ochotę ją zabrać jako pamiątkę. Decyduje się na to jednak ostatecznie na szczęście niewielu.

Podróż do więzienia

Nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. Polakowi grozi od kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat, za nielegalny przewóz szkieletu zwierząt zagrożonych wyginięciem. Rafa koralowa jest kolonią żywych organizmów, które potrzebują specjalnych warunków do życia. Obszary gdzie są w stanie przeżyć, stale się kurczą, dlatego trzeba je chronić na wszelką cenę.

Jeśli turysta działał nieświadomie i nie zdawał sobie sprawy z tego, że nie można przewozić tego typu pamiątek, sąd może nałożyć na niego niższą karę, jaką jest grzywna lub ograniczenie bądź pozbawienie wolności do 2 lat. Polak wracający z Egiptu twierdzi, że nie wiedział o zakazie, dlatego ma szansę otrzymać łagodną karę.

Warto pamiętać, że od 14 grudnia 2019 roku zaostrzyły się przepisy dotyczące przewozu rzeczy. Unijne prawo ogranicza możliwość wwożenia na teren wspólnoty owoców, warzyw, kwiatów i nasion. Z krajów spoza UE możemy zabrać jedynie ananasy, kokosy, banany, daktyle i duriany. Na te ostatnie lepiej uważać, bo gdy naruszy się skórka owocu, zapach ciężko będzie usunąć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Nie żyje gwiazda muzyki. Przed śmiercią wysłała wiadomość do rodziny, wyskoczyła z 14 piętra
  3. Objawy niedoboru kwasu foliowego. Łatwo je przeoczyć
  4. Najmroczniejszy las w całej Polsce. Przez legendy o Wysokim Kamieniu cierpnie skóra
  5. Kolejne podejrzenie koronawirusem w Polsce. Kobieta w szpitalu, wróciła z Chin
  6. Satelity pokazały śnieg na Węgrzech, choć w tym roku jeszcze nie padał. Wyjaśnienie zagadki jest smutne
  7. Pokazali, jak w Chinach zwalczają wirusa z Wuhan. Łapiemy się za głowy, w Polsce taka metoda jest niemożliwa

Źródło: Onet

Następny artykuł