podróż samolot LOTFot. Wikimedia.org/Narodowe Archiwum Cyfrowe (Sygnatura: 1-G-4143-8)/Public Domain

Instrukcja dla pasażerów samolotów LOT z 1930 roku. Można się zdziwić, trochę się pozmieniało

Podróż samolotem wiąże się z przestrzeganiem zasad, a było tak również wiele lat temu. Pasażerowie w 1930 roku mieli jednak zupełnie inne reguły, niż my teraz. Uległy wielu poprawkom.

Podróż samolotem kiedyś wcale nie była tak oczywista, jak ma to miejsce obecnie. Pozwolić sobie mogli na nią jedynie najzamożniejsi, choć na przesadnie wygody nie można było liczyć. Podobnie jak dzisiaj jednak trzeba było przestrzegać wielu reguł, których zapisy zachowały się jeszcze na starych ulotkach, diagramach oraz tabelach połączeń. Choć liczne zasady uległy znacznym metamorfozom, niektóre nadal pozostają takie same, a zmieniła się jedynie forma ich zapisu.

W Bieszczadach zeszła lawina. Wszystko przez jednego człowiekaW Bieszczadach zeszła lawina. Wszystko przez jednego człowiekaCzytaj dalej

Podróż samolotem od początku wiąże się z przestrzeganiem reguł

Obecnie podstawową zasadą bezpieczeństwa jest zapisane pasów, gdy usiądzie się na swoim miejscu. Okazuje się, że już w 1930 roku zdawano sobie sprawę, jak ważna jest to kwestia.

- Każde miejsce w kajucie samolotu posiada pasy, którymi pasażer powinien opasać się przy starcie i lądowaniu - możemy przeczytać w notce LOT-u sprzed 90 lat.

Wiele punktów jednak drastycznie się zmieniło. Jak się okazuje, surowo zabronione było przewożenie samolotami aparatów fotograficznych, choć uzasadnienia tego przepisu nie podano. Można było zamiast tego jednak np. otworzyć okno.

- Otwieranie okien jest dozwolone - czytamy w instrukcji.

Zastrzeżono jednak, że "wyrzucanie jakichkolwiek przedmiotów" już nie. Co ciekawe w niektórych samolotach można było również na pokładzie zapalić papieroska, jednak był pewien warunek.

- Palenie tytoniu w samolotach typu Junkers F-13 dozwolone jest jedynie za zgodą wszystkich pasażerów. Palenie tytoniu w samolotach typu Fokker F-VII jest wzbronione - cytuje poradnik Wirtualna Polska.

Dzisiaj grzeje: 1. Media: Koronawirus na pokładzie samolotu Ryanair. Pierwszy przypadek
2. Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenie

LOT dokładnie opisał również pasażerów, których na pokład wpuścić nie wolno. Znalazły się wśród nich "Osoby zdradzające objawy nienormalnego stanu psychicznego lub chorobę psychiczną, znajdujące się w stanie niechlujnym oraz obrażające swym zachowaniem się przyzwoitość publiczną". Czytając te instrukcje można sobie wyobrazić, jak niezwykłe wtedy były loty, zwłaszcza że na pokładzie mieściło się o wiele mniej osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie ma już żadnych wątpliwości, potwierdziły się obawy. 9-letnią Polkę zabił wirus
  2. Przed snem włóż czosnek pod poduszkę. Efekty powalają
  3. 249 Polaków nie wpuszczono do samolotu. Banalny błąd, każdy powinien uważać na jeden szczegół
  4. Uczestnicy karnawału mogli zostać zarażeni. Kontaktu z 300 osobami poszukują zagraniczne władze
  5. Samolot z 200 osobami na pokładzie pilnie zawrócony. Piloci dostrzegli niebezpieczeństwo
  6. Wspaniałe wyniki Kamila Stocha w Lahti. Polak faworytem konkursu

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł