lothttps://unsplash.com/@douglas_o

Powiedzieli Ci, żebyś odsłonił okno w samolocie przed startem? Mieli bardzo ważny powód

Podróż to nie tylko przeskok między jednym miejscem a drugim. Bardzo ważny jest zarówno start samolotu, jak i lądowanie. Przy wykonywaniu tyk skomplikowanych manewrów przyda się więcej oczu, które spoglądają na płytę lotniska.

Podróż samolotem jest zazwyczaj niesamowitym przeżyciem dla każdego z nas. Latamy zarówno na wakacje, jak i w celach służbowych. Przelot jest najbezpieczniejszą metodą transportu, dlatego też wszelkie zasady i procedury obowiązujące załogę i pasażerów są ściśle przestrzegane. Na pewno każdy zauważył, że obsługa samolotu za każdym razem prosi o odsłonięcie okien podczas startu i lądowania. Taka procedura ma swoje dwa powody i nie jest to po to, by ukazać piękny krajobraz za oknami.

Zostawili dzieci na lotnisku, chcieli lecieć bez nich. Jedno mogło być zarażone wirusem z ChinZostawili dzieci na lotnisku, chcieli lecieć bez nich. Jedno mogło być zarażone wirusem z ChinCzytaj dalej

Najważniejszym z nich jest umożliwienie zaadaptowania się wzroku pasażerów do świateł na zewnątrz samolotu. Procedura startu i lądowania przewiduje wygaszenie świateł w kabinie, zatem w dzień oczy nie zostaną narażone na zmianę natężenia światła, natomiast w nocy przyzwyczają się do panującego na zewnątrz mroku. Ponadto, zachowanie tej zasady pozwala na szybszą ewakuację podróżnych, których wzrok przyzwyczaił się do światła wpadającego przez okna samolotu.

Podróż samolotem to wiele reguł i zasad

Drugim powodem jest umożliwienie załodze obserwacji stanu startującej maszyny, jak chociażby oblodzenie skrzydeł bądź ich uszkodzenie. Zdarzyły się przypadki gdy pasażer zauważył, że coś niepokojącego dzieję się z samolotem, właśnie dzięki odsłoniętej rolecie. Przypadek taki zdarzył się niedawno na warszawskim lotnisku Chopina. Jeden z pasażerów Boeinga 767 linii LOT zauważył wyciekające paliwo przed startem maszyny do Nowego Jorku. Natychmiast powiadomił o tym zdarzeniu załogę samolotu, po czym przerwano procedurę startu. Po kilku godzinach usterkę naprawiono i samolot poleciał bezpiecznie do celu.

Zasady bezpieczeństwa przede wszystkim

Oprócz prośby o pozostawienie odsłoniętych okien pasażerowie informowani są o pozostałych zasadach bezpieczeństwa. Zapięcie pasów, zakaz palenia i instrukcja na wypadek ewakuacji. Przed startem stewardessa pokazuje wszystkie ważne elementy, które w razie awarii maszyny czy turbulencji pozwolą nam przeżyć. Niezwykle ważne są maski tlenowe, które wypadają nam nad głową, gdy ciśnienie w samolocie gwałtownie spadnie. Na wysokościach przelotowych samolotów pasażerskich panują warunki, w których człowiek nie ma szans na przeżycie, jeśli nie wspomoże się odpowiednim sprzętem.

Należy pamiętać, aby każdą podejrzaną rzecz zgłaszać obsłudze samolotu. Nawet najdrobniejsza usterka może stać się poważnym problemem w czasie lotu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Michał Szpak padł ofiarą oszustów. Nie jest jedyny, teraz ostrzega innych
  3. Najczęstsze objawy kobiecych nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Przejmujące wideo z Chin. Widać, jak traktowani są zarażeni śmiertelnym wirusem
  5. Tuż po cumowaniu luksusowego statku pasażer zrobił okropną rzecz. Nie żyje, pozostali nie mogą uwierzyć
  6. Okłamywał całą załogę w samolocie, że ma złamaną nogę. Internauci nie mieli dla niego litości
  7. Dziennikarz TVP zginął za granicą. Dramatyczny apel rodziny

Źródło: Tanie loty

Następny artykuł