podróż a bezpieczeństwoFot. unsplash.com/@purzlbaum

Jak podróżować w czasie pandemii? Są jasne zasady, których nie można złamać

Podróż stała się niezwykle niebezpieczna nie tylko do krajów opanowanych przez koronawirusa. Na lotniskach jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z zakażonymi osobami, dlatego konieczne jest wprowadzenie zasad, które zmniejszą ryzyko zachorowania.

Podróż jest niewskazana, ze względu na przenoszenie i rozprzestrzenianie koronawirusa. Jeśli musimy gdzieś polecieć, konieczne będzie stosowanie się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Maseczka nie wystarczy, by się ochronić.

Polacy uwięzieni za granicą, bójki o bilety do Polski. Dramatyczna sytuacja na lotniskachPolacy uwięzieni za granicą, bójki o bilety do Polski. Dramatyczna sytuacja na lotniskachCzytaj dalej

Podróż z wysokim ryzykiem

Zasady bezpiecznego podróżowania są bardzo podobne do zaleceń podczas epidemii koronawirusa. Stosując się do nich, zyskujemy szansę na zachowanie zdrowia.

Podstawą jest zachowanie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk. Należy to robić po każdym kontakcie z wydzielinami człowieka (np. po kichnięciu). Najlepsza będzie do tego ciepła woda z mydłem lub płynem dezynfekującym. Widoczny brud pokona zwykłe mydło, natomiast gdy dłonie wydają się czyste, jednak miały kontakt z jakąś wydzieliną, należy je przemyć płynem dezynfekującym. Najlepsze są te na bazie alkoholu.

W czasie kaszlu lub przy kichaniu, zasłaniajmy usta zgięciem łokcia. Można to również zrobić chusteczką, ale nigdy nie dłonią. Na dłoniach łatwo przenieść zarazki. Konieczne będzie umycie rąk od razu po kichnięciu, nawet jeśli zrobiliśmy to w odpowiedni sposób. Zabronione jest też dotykanie ust i nosa. Trzeba się powstrzymać za wszelką cenę i nie zbliżać rąk do twarzy.

Maseczki ochronią pozostałych

Maseczka ochronna służy przede wszystkim osobom chorym, by nie rozprzestrzeniały wirusów i bakterii. Osobom zdrowym nie pomoże, niezależnie od tego z czego jest wykonana. Warto ją jednak mieć, bo zanim będziemy mieć objawy choroby, możemy już zarażać. Jeśli chcemy jej używać, konieczne będzie zapoznanie się z instrukcjami jak jej używać. Źle założona lub zdejmowana nie spełni swojej funkcji. Instrukcje poprawnego używania można znaleźć na wielu stronach internetowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny komunikat TPN dla turystów. Wszystko zamknięte, choroba z Chin szaleje
2. "Najgorsze dopiero przed nami". Fatalne wieści szefa Narodowego Instytutu Zdrowia USA

Jeśli nie musimy nigdzie jechać, pozostańmy w domach. Każde wyjście naraża nas na zakażenie groźnym wirusem, a przynosząc go do mieszkania, zarażamy całą rodzinę. Każde wyjście powinno być starannie zaplanowane, a wszystko co miało kontakt ze światem na zewnątrz umyte i zdezynfekowane.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Druzgocące słowa Jackowskiego dla wszystkich Polaków. Zobaczył tragedię, która ma nastać lada dzień
  2. Właśnie teraz kapusta pekińska jest na wagę złota. Powinno się ją jeść na potęgę
  3. Kolejne loty z Polski anulowane. Seria pilnych działań LOT
  4. Imprezy masowe w Polsce zabronione. Największe wydarzenie turystyczne w kraju odwołane
  5. 42 osoby nie żyją, chciały ratować się przed chorobą z Chin. Tragedia za granicą
  6. Koniec sezonu skoków narciarskich. Zapadła oficjalna decyzja federacji

Źródło: Gazeta Pomorska

Następny artykuł