Podróż i zwyczaje związane z fontannamiwikipedia.org Piotr Walczak & Konradr CC BY-SA 3.0 (zdjęcie poglądowe)

Wrzucanie grosika do fontanny. Mało kto wie, skąd wziął się podróżniczy zwyczaj

Podróż jest jedną z tych rzeczy, które chce się jak najczęściej powtarzać. Wśród turystów z całego świata popularny jest zwyczaj, by wrzucić drobną monetę do lokalnej fonatnny, by zapewnić sobie powrót w dane miejsce. Skąd wział się ten przesąd?

Podróż dla wielu osób jest najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w roku. Niektóre miejsca szczególnie zachwycają i chce się do nich wracać jak najczęściej i jak najszybciej. Aby tak się stało turyści z całego świata kulltywują pewien zwyczaj - wrzuca się drobne monety do fontanny w obcym mieście. Chyba każdy zna ten przesąd, ale mało kto wie wie, skąd się wziął.

Jak zapewnić sobie ponowną podróż?

Według przesądu wrzucenie drobnych pieniędzy do fontann ma zapewnić szybki powrót do miejsca, gdzie wrzucono pieniążek. To powszechnie znany zwyczaj, a turyści chętnie z niego korzystają. To jednak nie jedyne wierzenie związane z tytmi zbiornikami wodnymi.

podróż

Fontanna di Trevi w Rzymie, źródło: wikipedia.org, autor: Ludmiła Pilecka , CC BY 3.0

Ponoć wrzucenie monety do fontanny przez ramię, kiedy stoi się do niej tyłem, spełnia życzenie. Trzeba podczas rzutu pomyśleć, czego się ragnie, a jeśli się wceluje do wody, można się spodziewać realizacji marzenia.

Jedna z najpopularniejszych fontann zdaje się być Fontanna di Trevi w Rzymie, specjalnie dedykowana zakochanym. Wrzucenie do niej dwóch monet ma zapewnić wstąpienie w związek małżeński. Jeśli wrzuci trzy monety przyciąga się do siebie rozwód. Ponoć co roku dzięki obyczajowi ląduje w niej półtora miliona dolarów.

Spędziła Sylwestra i Nowy Rok na Zanzibarze. Nie do wiary, na co się skarżySpędziła Sylwestra i Nowy Rok na Zanzibarze. Nie do wiary, na co się skarżyCzytaj dalej

Skąd jednak wziął się ten zwyczaj? W dawnych czasach wierzono, że każde miejsce, gdzie jest woda (rzeka, jezioro, staw czy właśnie fonatnna) są zamieszkiwane przez różnego rodzaju bóstwa, a zwłaszcza nimfy. Aby obłaskawić duchy mieszkające w akwenach składano im ofiary. Stąd dzisiejszy przesąd.

Uwaga na wrzucanie monet do fontanny

Podczas rzucania monet do fontanny trzeba się jednak mieć na baczności. Nie wszędzie jest to dozwolone, a jeśli obiekt stoi w miejscu publicznym i później trzeba uprzątnąć pieniądze, można zostać ukaranym mandatem za zaśmiecanie środowiska.

podróż

Fontanna w Dzierżoniowie, źródło: wikipedia.org, autor: Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0

Pod żadnym pzorem nie wolno także nic wrzucać do obiektów, w których żyją zwierzęta. Na przykład w fokarium na Helu nieświadomi niebezpieczeństwa turyści wrzucali tam monety, a zwierzaki je zjadały, co miało dla nich fatalne konsekwencje. Podobnie z wrzucaiem monet do stawów, w których żyją ryby. Korodujące metale mogą je zatruć, a w dłuższej perspektywie także zanieczyścić wodę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: kobieta.pl

Następny artykuł