podróż chorobaFot. Unsplash.com/Izzy Gerosa

Na awiofobię choruje co trzeci turysta. Objawy są niepozorne, ale sprawiają gigantyczne problemy

Podróż kojarzy się raczej z podekscytowaniem i pozytywnymi emocjami, niestety jednak nie dla wszystkich. Nawet co trzecia osoba może chorować na awiofobię, a wiele nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Podróż samolotem powoli zaczyna być traktowana w ten sam sposób, co jazda autobusem czy tramwajem. Ceny biletów są przystępne, lot trwa o wiele krócej niż jazda autostradami, nic więc dziwnego, że decyduje się na to rozwiązanie coraz więcej osób. Nie dla wszystkich jednak jest to prawdziwa przyjemność.

Jedno z najmroczniejszych, opuszczonych miast świata jest w Polsce. Jego historia jest wyjątkowo smutnaJedno z najmroczniejszych, opuszczonych miast świata jest w Polsce. Jego historia jest wyjątkowo smutnaCzytaj dalej

Jak szacują specjaliści, na awiofobię cierpieć może nawet co trzecia osoba. Jest to niepozorna choroba, z której istnienia wielu nawet nie zdaje sobie sprawy. To po prostu lęk przed lataniem, który może skutecznie zrujnować każdy urlop i wakacje.

Podróż nie dla wszystkich jest przyjemnością

Przyczyny narodzenia się tej choroby mogą być różne. Gazeta.pl przeprowadziła rozmowę z 27-letnią Pauliną, która zmaga się z nią od lat. W jej przypadku lęk zrodził się w chwili, gdy podczas lotu do Włoch pojawiły się turbulencje.

- Mimo że przed lotem trochę się stresowałam, nie był to paraliżujący lęk. Jednak po tym doświadczeniu moje podejście zupełnie się zmieniło. Na osiem lat całkowicie zrezygnowałam z podróży samolotami - cytuje rozmówczynię Gazeta.pl.

Paulina nie jest jednak odosobnionym przypadkiem. Instytut badania Opinii Publicznej wykonał analizę, która udowodniła, że problem ten dotyka aż 30% Polaków.

- Wtedy, gdy lęk jest w nieuzasadniony sposób zbytnio nasilony, przybiera postać paniki. W takich przypadkach same bodźce skojarzone z lataniem wywołują strach. Przez to ludzie rezygnują z podróży lotniczych, co ogranicza ich życie i wprowadza pewne utrudnienia w funkcjonowaniu. Co ważne, często mimo racjonalnej argumentacji stosowanej wobec osoby odczuwającej lęk, nie ulega on osłabieniu - tłumaczy schorzenie psycholog z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, dr Magdalena Nowicka.

Jak zwalczyć lęk przed lataniem?

Ekspert podkreśla, że szczególnie podatne na awiofobię są osoby wrażliwe emocjonalnie oraz neurotyczne. Choć nie jest to poważna choroba, bywa wyjątkowo kłopotliwa, zwłaszcza w przypadku, gdy ktoś kocha podróże lub wiąże się z nimi jego praca zawodowa. Można ją jednak pokonać, wymaga to jednak dużego zaangażowania.

- Jak każdą fobię, tak i tą można pokonać. Najskuteczniejsza w takich przypadkach wydaje się terapia poznawczo-behawioralna, która w dużym skrócie polega na stopniowym oswajaniu sytuacji lękotwórczych. Jest to metoda oparta w dużym stopniu na małych krokach - tłumaczy Nowicka w rozmowie z Gazeta.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziadek miał zabrać wnuczka na spacer. Sąsiedzi zobaczyli, co robi z dzieckiem, natychmiast powiadomili policję
  2. Objawy świadczące o nietolerancji glutenu. Warto je znać
  3. PKP znowu rozczarowuje. Koniec z dodatkiem w cenie biletu, trzeba będzie kupować sobie samemu
  4. Pierwszy raz od 200 lat. Mieszkańcy Helsinek patrzą w kalendarze i nie wierzą własnym oczom
  5. Niesamowite zdjęcie rzuciło internautów na kolana. Uchwycono magiczny moment przy -40 stopniach
  6. W sieci pojawiło się porażające zdjęcie Królikowskiego. Fani zamarli, byli przerażeni

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł