pociągFot. pixabay.com/ WikiImages

Pociągi panoramiczne docierają do najbardziej niezwykłych miejsc. Wspaniały sposób na zwiedzanie Alp

Pociąg z widokiem na Alpy to prawdziwa atrakcja dla fanów górskich pejzaży. Wyjątkowa kolejka znajduje się w Szwajcarii i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pociągi panoramiczne kursują wśród ośnieżonych szczytów, przemierzając górskie doliny, mosty i wąwozy.

Pociągi panoramiczne są częścią szwajcarskiego systemu transportu publicznego – Swiss Travel System. W jego skład wchodzi nie tylko kolej, ale również autobusy, statki oraz kolejki górskie. Pociągi panoramiczne często wybierane są przez turystów, aby chwilę odpocząć od nart.

Pociąg przez Alpy

Jednym z najsłynniejszych pociągów panoramicznych jest Glacier Express, czyli Ekspres Lodowcowy. Startuje on ze słynnego kurortu St. Moritz, Chur lub Davos, by następnie przejechać przez 91 tuneli i prawie 300 mostów. Taka przyjemność trwa siedem godzin, jednak widoki są niepowtarzalne.

Dużą popularnością cieszy się również Ekspres Złotej Przełęczy, czyli GoldenPass. Żółte pociągi kursują pomiędzy dwoma historycznymi miastami – Montreux oraz Lucerną. Łączy je położenie nad pięknymi jeziorami - Genewskim oraz Czterech Kantonów.

Jedną z najbardziej spektakularnych tras może pochwalić się jednak Bernina Express. Podróż rozpoczyna się wśród szwajcarskich lodowców, a kończy w ciepłym, słonecznym Tirano, we Włoszech. Powinno się zatem przygotować na gwałtowną zmianę pogody po wyjściu na stacji.

Media podały najgorszą wiadomość, niestety nie żyje. Tragedia na zagranicznej plażyMedia podały najgorszą wiadomość, niestety nie żyje. Tragedia na zagranicznej plażyCzytaj dalej

Kolejka Bernina została uruchomiona sto lat temu i wraz z czerwonymi kolejami retyckimi wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pociąg pokonuje po drodze 55 tuneli i przejeżdża przez 196 mostów., mijając po drodze lodowiec Morteratsch i przełęcz Bernina o wysokości 2323 m n.p.m.

pociąg panoramiczny

Bernina Express, fot. Pixabay/ violetta

Cudowną trasę oferuje również Chocolate Train, czyli Pociąg Czekoladowy. Poza niezwykłymi widokami oferuje również dodatkowo zwiedzanie słynnej fabrykę sera Gruyeres oraz fabryki czekolady – Cailler-Nestle w Broc.

Ciekawe rozwiązanie oferuje również Wilhelm Tell Express (Ekspres Wilhelma Tella), który jest niezwykłym połączeniem podróży pociągiem oraz statkiem. Podróż rozpoczyna się w Lucernie i wiedzie przez Fluelen do Locarno lub Lugano.

Tam, gdzie nie docierają pociągi, można przesiąść się również do panoramicznych autobusów pocztowych kursujących po krętych alpejskich drogach - taka atrakcja również gwarantuje nieprawdopodobne górskie widoki.

Jedna karta Swiss Pass ważna na trasach o długości 20 000 km, może zapewnić przesiadki bez martwienia się o bilet, a także na transport w 37 miastach. Pociągi panoramiczne jeżdżą po całej Szwajcarii i są zdecydowanie ciekawą opcją podróży.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Esky, SE

Następny artykuł