PO proponuje 500+ na wakacjePixabay.com/ Luk_Wro

Proponują czek 500+ zamiast bonu 1000+. Skromniej, ale ma być lepiej dla wielu Polaków

PO proponuje specjalny program 500+, który miałby pomóc w wyjściu z kryzysu po epidemii koronawirusa. Kto mógłby go dostać i na czym miałby polegać?

PO ma pomysł, który mógłby zastąpić program 1000+. Politycy tej partii proponują 500 złotych z budżetu państwa dla każdego obywatela na wydatki związane z wakacjami. Projekt zainicjował Ireneusz Raś, poseł z Krakowa, który jest przewodniczącym sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

- Proponujemy czek, swego rodzaju 500+ w turystyce, dla polskich rodzin, niewykluczający nikogo. Czek da oddech polskim firmom działającym w turystyce i jednocześnie pozwoli polskim rodzinom spędzić najbliższe wakacje w Polsce, w ośrodkach dotkniętych kryzysem - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Straty są gigantyczne, wielu poszkodowanych. Dramatyczne doniesienia ze świataStraty są gigantyczne, wielu poszkodowanych. Dramatyczne doniesienia ze świataCzytaj dalej

PO chce wesprzeć turystykę

Projekt ustawy nosi tytuł "Ustawa o instrumencie wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych w zakresie realizacji planów wypoczynkowych w latach 2020-2022 w związku z pandemią COVID-19".

Jak mówił podczas konferencji prasowej Ireneusz Raś, program ma wesprzeć branżę turystyczną, która znajduje się w kryzysie z powodu epidemii koronawirusa. Jest ona ważna dla polskiej gospodarki, ponieważ zapewnia sześć procent produktu krajowego brutto. Pracę w tej branży może znaleźć 700 tysięcy mieszkańców Polski, a biorąc pod uwagę wszystkie prace pośrednie, nawet 1,36 miliona osób.

Poseł nazwał czek na 500 złotych "instrumentem prorozwojowym". Ma on polegać na tym, że każdy Polak dostanie bon do wykorzystania na wydatki związane z turystyką. Pieniądze można będzie wydać aż do czerwca 2022 roku. Czek miałby być przyznawany i realizowany „w postaci usługi online przy użyciu systemu teleinformatycznego” w formie aplikacji. Za aplikację ma odpowiadać Polska Organizacja Turystyczna, która będzie odpowiedzialna za przechowywanie i bezpieczeństwo danych zawartych w aplikacji. Miałby się w niej znaleźć m.in. rejestr przedsiębiorców, którzy mieliby akceptować bony. Właściciele czeku mogliby go zrealizować właśnie u przedsiębiorcy zarejestrowanego w tej aplikacji.

Dzisiaj grzeje: 1. Otworzą kolejne obiekty w Polsce. Znamy termin
2. Ile zarabia Magdalena Ogórek? Kwoty robią naprawdę olbrzymie wrażenie

Konkurencja dla programu 1000+

Raś zapowiada, że będzie zachęcał inne siły polityczne do poparcia jego pomysłu. Zapewnia, że to lepsza opcja niż program 1000+, który zaproponowała Jadwiga Emilewicz. Poseł zapewnia, że jest otwarty na rozmowę z Emilewicz oraz wiceministrem rozwoju Andrzejem Gutem-Mostowym. Zaznacza też, że projekt nie ma charakteru politycznego. Zależy mu jedynie na ratowaniu polskiej gospodarki. Pomysł miałby być wprowadzony w życie jeszcze w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Premier Morawiecki zapowiedział zniesienie nakazu noszenia maseczek. Polacy czekali na tę wiadomość
  2. 22 maja to bardzo ważna data nie tylko dla zwierząt. Świętujecie razem z nimi?
  3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
  4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
  5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
  6. Smutna wiadomość dotarła do polskich mediów. Nie żyje prawdziwa legenda. Przegrała z groźną chorobą

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł