plaża zanieczyszczona na KamczatceFot. pxhere.com/CC0 Public Domain (zdjęcie poglądowe)

Zauważyli na plaży żółtą pianę. Kiedy poznali prawdę zamarli, skandal

Plaża zwykle jest miłym dla oka miejscem, w którym można wypocząć i zrelaksować się. Tym razem na jednej z nich pojawiła się żółta piana, wzbudzając niepokój. Mieszkańcy od razu wiedzieli, że dzieje się coś złego.

Plaża na rosyjskiej Kamczatce nie należy do szczególnie ciepłych miejsc, lecz jest piękna. Niedawno doszło do katastrofy, która zmieniła ją z cmentarzysko. Na brzegu zamiast piasku i kamyczków leżały tysiące martwych organizmów, głównie skorupiaków. Ekolodzy od razu ruszyli na miejsce, by sprawdzić co się stało i powiadomić świat o zagrożeniu.

Polsat informuje. Chcą ponownie zamknąć granice? Rząd wyjawił całą prawdęPolsat informuje. Chcą ponownie zamknąć granice? Rząd wyjawił całą prawdęCzytaj dalej

Plaża wygląda jak cmentarzysko

Eksperci z ekologicznej organizacji pozarządowej WWF są zdania, że do wody trafiła wysoce rozpuszczalna substancja, która jest toksyczna dla organizmów żywych. Zwierzęta zatruły się nią, a morskie fale wyrzuciły je na brzeg. Widok jest smutny i przerażający jednocześnie. Prawdopodobnie można było tego uniknąć, prowadząc zrównoważoną gospodarkę.

Rosyjscy urzędnicy jak zwykle bagatelizują problem, sugerując, że to nie była wina człowieka. W poprzednim tygodniu organizacja Greenpeace alarmowała o katastrofie ekologicznej u wybrzeży Kamczatki. Odkryto wtedy martwe zwierzęta na brzegu i dziwną żółtą pianę, która nie mogła powstać w sposób naturalny. Świadkowie dodali, że woda w tamtej okolicy była wyjątkowo mętna.

Zginęły zwierzęta, zachorowali ludzie

O toksyczności substancji rozpuszczonych w wodzie przekonali się na własnej skórze surferzy, którzy zachorowali niedługo po kąpieli. Osobowy pływające w pobliżu plaży Chałaktyrskiej skarżyły się na ból gardła, suchość oczu, problemy z widzeniem, nudności, wymioty i gorączkę.

Dzisiaj grzeje: 1. Kościół wydał oficjalne stanowisko ws. 1 listopada i wyjazdów na groby bliskich. Wielu rwie sobie włosy z głowy
2. Sprawa pumy Nubii się nie kończy. Pojawiły się kolejne wątki
3. Koniec żartów, bezwzględna decyzja rządu. Wchodzą nowe obostrzenia, wielki cios dla turystów

Przeprowadzono testy, które wykazały, że w wodzie znajdują się substancje ropopochodne o stężeniu przekraczającym normy 3,6 raza. Gubernator regionu Kamczatki zaprzeczał jednak, by w dużych i małych zatokach były jakieś zanieczyszczenia, które można zidentyfikować. Trwają próby ustalenia źródła wycieku ropy lub innej tajemniczej substancji związanej np. z działalnością wojska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Husky został zaatakowany z obu stron. Nie mógł opędzić się od nachalnych adoratorów, wideo
  2. W wielu województwach zawyją dziś syreny alarmowe. Wiemy dlaczego
  3. Wszystko poszło na wizji TVP, widzowie od razu zauważyli i płaczą ze śmiechu. Chodzi o nazwy miejscowości
  4. Uwaga, w całej Polsce zawyją syreny alarmowe, w akcji Centra Zarządzania Kryzysowego. Wiemy, o co chodzi
  5. Kinga Rusin wypoczywa w Grecji. Przekazała radosną informację, fani zasypują ją gratulacjami
  6. Grupa twardzieli budzi postrach wśród oprawców zwierząt. Wymierzają sprawiedliwość lepiej niż policja

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł