PKP zapowiada zmianyFot. wikimedia.commons/ Actuell37/ CC BY4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl

PKP ogłosiły poważne zmiany. Niektórzy mogą się zdziwić po przyjściu na stację

PKP ogłosiły zmiany, które mogą się nie spodobać części pasażerów. Rozkład jazdy na przyszły rok będzie znacząco różnił od tego, który obowiązuje do połowy grudnia. Największe zmiany zajdą w Warszawie, gdzie pociągi będą pomijać stację Warszawa Zachodnia i zatrzymywać się na różnych dworcach.

PKP właśnie ogłosiły nowy rozkład jazdy, który zacznie obowiązywać 13 grudnia i zostanie z nami do 12 grudnia 2021 r. Szykują się duże zmiany w całym kraju i spore zamieszanie w stolicy. W kolejnych miesiącach mogą pojawić się też korekty, które m.in. zmodyfikują godziny odjazdów z poszczególnych stacji.

Wicepremier zdradził szczegóły nowych restrykcji. Wiadomo, co ze stokamiWicepremier zdradził szczegóły nowych restrykcji. Wiadomo, co ze stokamiCzytaj dalej

PKP wprowadza spore zmiany

Nowy rozkład jazdy obejmuje nie tylko pociągi dalekobieżne PKP Intercity, ale też połączenia przewoźników regionalnych oraz prywatnych, takich jak Koleje Mazowieckie, Koleje Śląskie, Polregio, SKM, Arriva RP czy Leo Express.

Pasażerowie mogą już sprawdzić godziny odjazdów na poszczególnych stacjach, które zaczną obowiązywać jeszcze przed świętami. Modyfikacje były konieczne ze względu na epidemię i remonty dworców kolejowych.

Największe zmiany czekają na podróżnych w Warszawie. Rozpoczyna się remont Dworca Zachodniego, przez który przejeżdżały niemal wszystkie pociągi. Trzeba będzie skierować je na inne stacje, a to wymaga zaplanowania objazdów.

Całe polskie miasto w rozpaczy. Całe polskie miasto w rozpaczy. "Stanęliśmy w obliczu klęski finansowej". Kurort w ferie przyjmuje tłumyCzytaj dalej

Remont Dworca Zachodniego wymusza objazdy

Do tej pory pociągi dalekobieżne jadące np. Krakowa, Łodzi czy Gdańska, a także zagraniczne składy, zatrzymywały się na trzech dworcach w Warszawie: Zachodnim, Centralnym oraz Wschodnim. W nielicznych przypadkach kierowano je na inne stacje.

W nowym rozkładzie jazdy pojawiły się stacje, które były wykorzystywane do ruchu pociągów regionalnych, lub pozostawały nieużywane od lat. Przywrócenie Warszawy Głównej, a także wykorzystanie stacji Warszawa Gdańska i Warszawa Śródmieście oznacza, że pociągi pominą przynajmniej jeden ze wspomnianych wyżej dworców, a czasami wszystkie trzy.

Na dworcu Warszawa Śródmieście, usytuowanym między Dworcem Centralnym a stacją metra Centrum, będzie się zatrzymywało kilka dalekobieżnych pociągów PKP Intercity. Będą to połączenia z Olsztynem, Krakowem i Lublinem. Zmiany wejdą w życie w marcu.

Większe znaczenie Warszawy Gdańskiej

Dworzec Gdański sporadycznie przyjmował pociągi dalekobieżne, ale już niedługo się to zmieni. Pasażerowie pojadą z PKP Intercity m.in. Trójmiasta, Bydgoszczy, Kołobrzegu, Krakowa, Szczecina, Piły, Częstochowy, aglomeracji śląskiej, Bielska-Białej, Łodzi, Olsztyna, Wrocławia, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, a także do czeskiego Bohumina, białoruskiego Brześcia i niemieckiego Frankfurtu nad Odrą.

Pierwsze długodystansowe połączenia na Dworcu Gdańskim także pojawią się w marcu. Zapowiedziano, że w kolejnych miesiącach 2021 roku będzie ich przybywać. Dworzec znajduje się na granicy Śródmieścia i Żoliborza, niedaleko Ronda "Radosława". Pasażerowie mogą do niego dotrzeć pierwszą linią metra.

Dzisiaj grzeje:

1. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
2. Czternasta emerytura nie dla wszystkich. Bezlitosny mechanizm wstrzyma wypłaty, część seniorów nic nie dostanie
3. Prawdziwy hit internetu. Zrobił jedno zdjęcie na wycieczce. Wystarczyło, aby mówił o nim cały świat

Warszawa Główna wróci po 24 latach

Najciekawszą zmianą jest przywrócenie stacji Warszawa Główna, która pozostawała nieczynna od 1997 r. W ostatnich latach przeszła gruntowny remont i jest gotowa przyjąć pasażerów. Dworzec znajduje się w dzielnicy Ochota, tuż przy Placu Zawiszy, a także w pobliżu stacji Szybkiej Kolei Miejskiej, Warszawa Ochota.

W połowie marca zaczną się tam zatrzymywać wybrane pociągi Kolei Mazowieckich w kierunku Sochaczewa, Łowicza, Żyrardowa, Skierniewic i Płocka oraz przyspieszone składy do Łodzi obsługiwane przez Polregio oraz Łódzką Kolej Aglomeracyjną.

Lockdown w Polsce możliwy? Pojawił się oficjalny projekt. Wyjście z domu tylko do pracyLockdown w Polsce możliwy? Pojawił się oficjalny projekt. Wyjście z domu tylko do pracyCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Najszybszy syrop z buraka, bez wyciskania i bałaganu. Stawi czoła przeziębieniu i sezonowemu osłabieniu, a przy okazji wybornie smakuje
  2. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu
  3. Ogromne oburzenie po słowach premiera. Padły ostre słowa z Zakopanego. Wszystko przez ferie
  4. Polska znów doceniona. Opublikowali nowy ranking najlepszych atrakcji turystycznych na świecie. Prawdziwe cuda
  5. Niewiarygodne odkrycie w popularnym regionie za polską granicą. Eksperci nie dowierzają
  6. Kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka COVID-19? Nie tylko osoby starsze, eksperci opublikowali listę, jeśli na niej jesteś, uważaj szczególnie
  7. Danuta Martyniuk paraduje w naturalnym futrze z lisa. W sieci rozpętała się burza, "klasy za kasę nie kupi"

Źródło: Polsat News

Następny artykuł