Pieprz i wanilia program TVPFot. wikimedia.commons/ Elżbieta Dzikowska/ CC0

Pamiętacie "Pieprz i wanilię"? Turyści kochali ten program

"Pieprz i Wanilia" przez wiele lat przyciągał przed telewizory fanów znanych podróżników. Przygody Tony'ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej śledziły miliony Polaków i telewidzów zagranicznych stacji.

"Pieprz i wanilia" był popularnym programem telewizyjnym emitowanym przez TVP w latach 1982 - 1998. Pomysłodawcami i prezenterami byli Tony Halik i Elżbieta Dzikowska, którzy prywatnie byli parą. Przez kilkanaście lat ukazało się ponad 300 odcinków. "Pieprz i wanilia" to najdłużej trwający program dokumentalny w TVP, jednak filmy były kręcone głównie dla amerykańskich sieci telewizyjnych.

Natychmiast wzywali pomoc, widok wyciskał łzy. Straszna scena na polskiej plażyNatychmiast wzywali pomoc, widok wyciskał łzy. Straszna scena na polskiej plażyCzytaj dalej

Program "Pieprz i wanilia" pozwalał poznać świat bez wychodzenia z domu

Struktura programu była niezmienna. Na początek zawsze był pokazywany film z miejsc odwiedzonych przez prowadzących, którzy później go komentowali. W trakcie ich rozmowy można było dowiedzieć sie wielu ciekawych rzeczy, oraz obejrzeć przywiezione pamiątki. Stałym elementem programu było także udzielanie odpowiedzi na listy przesyłane przez fanów serii.

Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem głównie ze względu na prezenterów, którzy będąc podróżnikami, dzielili się swoją wiedzą. Ich podróże były oknem na świat dla Polaków, którzy nie mieli możliwości wyjazdu za granicę w okresie PRL. Możliwość podróżowania była wówczas blokowana przez rząd, paszporty nie były wydane, więc program był jedynym sposobem na poznanie świata.

Dzisiaj grzeje: 1. Chcą zmienić zasady zakazu. Będzie jeszcze trudniej, znamy szczegóły
2. PAP: Zatrważające doniesienia ws. śmierci dziennikarki TVP w uwłaczających warunkach. Ujawniono najważniejsze fakty

Tony Halik zmarł w 1998 roku, więc przerwano emisję programu. Większość rzeczy przywiezionych do Polski przez podróżnika i przedstawionych w programie zostało przekazanych przez Elżbietę Dzikowską Narodowemu Muzeum Etnograficznemu. Pozostałe trafiły do Torunia, gdzie powstało Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika. Jedna koperta, która miała zostać zniszczona, ujawniła zaskakującą prawdę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, po 22-latach odszedł. Setki uczniów w żałobie, kondolencje składa nawet prezydent
  2. Pożary w USA uchwycone przez satelitę. Gigantyczne tumany dymu i ognia
  3. Jest największy w Polsce. Chcą ewakuować ludzi, żeby go ruszyć
  4. Od dzisiaj nowe przepisy w Polsce. Każdy powinien wiedzieć
  5. Nagle runął, 50 osób może nie żyć. TVP przekazało rano dramatyczne wiadomości ze świata
  6. Ogromny nowofundland daje dziecku buziaka. Reakcja chłopca bezcenna

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł