Pieniądze dosłownie za grosze.Fot. pxhere.com/pl/photo/746895

Stara 10-groszówka warta majątek. Z pewnością masz ją w domu

Pieniądze z “czasów słusznie minionych” jeszcze nigdy nie były tak rozchwytywane przez znawców tematu. Ostatnio sieć obiegła informacja o 10-groszówce, która warta jest naprawdę niemały majątek.

Pieniądze z czasów PRL-u może nie wzbudzają wielu emocji, ale w środowisku znawców gorąco dyskutuje się o “białych krukach”, które wyceniane są na kilkukrotność przeszłej wartości. Warto zerknąć na zawartość starych szkatułek, portfeli, czy nawet - kieszeni porzuconych od lat spodni.

Samolot zapalił się podczas lotu. Chwile grozy. Jest nagranie. Zagraniczny horror pasażerówSamolot zapalił się podczas lotu. Chwile grozy. Jest nagranie. Zagraniczny horror pasażerówCzytaj dalej

Pieniądze warte krocie

Próbę poszukiwań powinien podjąć znany już w całej Polsce zbieracz - pan Janusz. Według m.in. serwisu popularne.pl, pieniądze z czasów PRL-u mogą być wyceniane przez kolekcjonerów nawet o 80 proc. wyżej, niż jeszcze w roku 2012. Ogromny skok wynika z deficytu monet z PRL-u - zwłaszcza tzw. sztuk próbnych. Okazuje się, że nawet z pozoru nieatrakcyjny nikiel obecnie może być sporą gratką dla prawdziwych entuzjastów.

- Siedem czy osiem lat temu komplet monet próbnych wyceniany był w przedziale 140 tys. zł, obecnie kupowany jest za średnio 250 tys. zł. Niektóre z monet, jak przykładowa z rysiem, w 2010 r. warta była jeszcze 700 zł, a obecnie płacimy za nią ponad pięć razy więcej - wyjaśnia cytowany przez popularne.pl i WP Michał Niemczyk z antykwariatu numizmatycznego w Warszawie.

Pieniądze za grosze

Absolutnym hitem numizmatycznego sezonu ma być z kolei 10-groszkówka pochodząca z 1973 roku. Cechy szczególne? Brak znaku mennicy, co przekłada się na wartość aż 20 tys. za egzemplarze w nienaruszonym stanie. Jeszcze kilka lat temu za takie pieniądze można było zakupić przynajmniej dwie sztuki - cena skoczyła z pułapu 7-8 tys. zł.

Dzisiaj grzeje: 1. Olbrzymie niebezpieczeństwo na zachodzie Polski. Chaos. Trwa akcja
2. "Wiadomości" TVP szczują na kolejną organizację? Wydanie, jakiego jeszcze nie było

- […] w katalogu październikowej aukcji będziemy mieli, chociażby 10-groszówkę z 1973 r. bez znaku mennicy, której wartość szacujemy w przedziale 15-20 tys. zł. Mowa o najrzadszej monecie obiegowej PRL, która poprzez ten całkowicie niepozorny detal konsekwentnie drożeje w kolekcjonerskim obiegu - zaznacza Michał Niemczyk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsające wideo z polskiej wsi. 10-latki robiły okropne rzeczy kotu, wszystko nagrały
  2. Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy lat
  3. TVP donosi. Doszło do poważnego wypadku z udziałem polskich służb
  4. Polsat potwierdza. Rząd podjął decyzję. Jesienią Polaków czeka prawdziwa rewolucja
  5. Największa gwiazda Opola trafiła do sądu. Fani nie mogą uwierzyć. O co chodzi?
  6. Husky rzucił się na kobietę w samym bikini. Plażowicze nie mogli oderwać wzroku, jest wideo

Źródło: popularne.pl

Następny artykuł