Turysci.pl
paszport koronawirusowy - szczegóły

fot. unsplash.com/Lukas

Paszporty szczepionkowe mają zawierać informacje o zakażeniach i testach. Ułatwią podróże po Europie

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Paszporty szczepionkowe, nad którymi pracuje Unia Eurpejska, mają usprawnić podróże międzynarodowe wewnątrz wspólnoty. 17 marca KE ma ujawnić projekt, a teraz komisarz UE ds. sprawiedliwości wyjawił, że dokumenty mają zawierać informacje nie tylko o szczepieniu, ale również o przebytym zakażeniu oraz wyniku testu na COVID-19.

  • Paszporty koronawirusowe mają nie dyskryminować żadnego podróżnego, ale jednocześnie ich zadaniem jest usprawnienie podróży po Europie

  • Dokumenty mają zawierać informację o szczepieniu, a zgodnie z nowymi wiadomościami, również rubrykę dotyczącą wyniku testu na COVID-19 i przebytego zakażenia

  • Komisja Europejska 17 marca ma przedstawić szczegółowy raport dotyczący paszportów szczepionkowych, nazywanych „zielonymi certyfikatami"

Paszporty szczepionkowe wzbudzają ogromne emocje na całym świecie. Wiele krajów rozważa ich wprowadzenie, zarówno w kwestii podróży, jak i usprawnienia zarządzania przepisami pandemicznymi wewnątrz kraju. Przepustki wewnętrzne dla osób, które przyjęły preparat, wydaje już Izrael, a specjalny dokument uprawniający do międzynarodowych wyjazdów, obowiązuje w Chinach.

Nad podobnym rozwiązaniem pracuje też Unia Europejska, lecz i na Starym Kontynencie nie brak kontrowersji i dyskusji w tej sprawie. KE nie chce tworzyć podziałów tym dokumentem, unika więc nazywania go paszportem czy przepustką. Jednocześnie jednak wciąż nie wiadomo, jaką ma on mieć dokładnie formę oraz do czego może uprawniać okaziciela.

Słowacja zaostrza przepisy

Słowacja wzmacnia kontrole na granicach, również z Polską. Wykryto próby omijania zakazów.

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Co będą zawierały europejskie paszporty szczepionkowe?

Komisja Europejska prowadzi prace nad paszportami szczepionkowymi już od dłuższego czasu, a jej efekty przedstawione mają zostać w raporcie 17 marca. W czwartek, podczas konferencji prasowe, komisarz UE ds. sprawiedliwości potwierdził tę datę i postanowił zdradzić szczegóły dotyczące przygotowywanego dokumentu.

Pracujemy nad tym certyfikatem. Chcemy stworzyć możliwość zawarcia w nim informacji nie tylko o szczepieniu, ale też o przebyciu zakażenia, czy o wykonanym teście. Tak, żeby można było ująć te informacje w jednym zaświadczeniu w formie elektronicznej lub papierowej. Te trzy elementy, żeby zapobiec jakiejkolwiek dyskryminacji obywateli – poinformował Didier Reynders.

Komisarz podkreślił również, że szczepienia nie są obowiązkowe i preparatu nie musi przyjąć każdy. Jednocześnie też nie wszystkie osoby, które chciałyby poddać się zabiegowi, mogą to zrobić już teraz. Zawarcie w paszporcie trzech wymienianych elementów ma być zatem rozwiązaniem umożliwiającym podróżowanie każdemu.

Reynders zaznaczył, że KE chciałaby ustalić ostateczną formę dokumentu jeszcze przed latem. Zależy na tym również większości krajów członkowskich, które liczą na otwarcie w pełni sezonu turystycznego, by wyciągnąć tę branżę z potężnego kryzysu. Aby to się stało, konieczne jest jednak ustalenie zakresu danych, które ma zawierać europejski paszport koronawirusowy . Aby to się stało, zgodę wyrazić muszą wszystkie państwa członkowskie.

Zależy nam na tym, żeby uniknąć transferu danych osobowych między państwami członkowskimi. Pracujemy nad rozwiązaniem technicznym, które pozwoli weryfikować autentyczność takiego zaświadczenia, ale nic ponadto. Chcemy uniknąć jakichkolwiek problemów z ochroną danych osobowych – podkreśla komisarz cytowany przez Polsat News.

Europa podzielona

Podobnie jak na całym świecie, również w Europie idea specjalnego paszportu szczepionkowego wywołuje ogromne emocje i dyskusje. Nie wszystkie kraje popierają pomysł zaświadczeń, dzięki którym część podróżnych będzie mogła korzystać ze specjalnych przywilejów.

Nie zaakceptuję systemu, który uzależnia dostęp do tego czy innego kraju od certyfikatu – mówił Emmanuel Macron dla Politico, po czym dodał, że „taki dokument nie powinien przyznawać szczególnych praw ludziom, którzy się zaszczepili".

Wątpliwości ma także premier holenderskiego rządu, który zauważył niedawno, że wciąż nie wiadomo, czy osoby zaszczepione mogą być nosicielami COVID-19.

Inne zdanie w tej sprawie ma natomiast premier Balearów. Polityk już jakiś czas temu zgłosił się nawet do centralnego rządu Hiszpanii z wnioskiem o pozwolenie na rozpoczęcie pilotażowego programu, w ramach którego na hiszpańskie wyspy mogłyby być wpuszczane wyłącznie osoby zaszczepione.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >