Turysci.pl
Paszport covidowy od 21 czerwca

Marek BAZAK/East News

Paszport covidowy od 21 czerwca dostępny w aplikacji mObywatel

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Paszporty covidowe od 21 czerwca są dostępne dla Polaków również w aplikacji mObywatel. O zmianie dowiedział się portal Money.pl, to istotna kwestia dla osób planujących wyjazd za granicę w najbliższym czasie. Dokument w tej formie miał obowiązywać od 25 czerwca, rząd jednak podjął decyzję o przyśpieszeniu prac.

  • Od 21 czerwca tzw. paszport szczepionkowy turyści będą mogli pobrać w aplikacji mObywatel

  • Usługa miała być dostępna od 25 czerwca, rząd jednak przyśpieszył prace i zadecydował o wprowadzeniu zmiany jak najszybciej

  • Nowe rozwiązanie może być pomocne szczególnie dla turystów planujących w tym tygodniu wyjazd zagraniczny. Podczas podróży będzie można okazywać dokument z aplikacji w tych krajach, które już go przyjmują

Jak informuje portal Money.pl, od 21 czerwca paszport covidowy można pobrać w aplikacji mObywatel. Ma być to ułatwienie dla wszystkich turystów planujących zagraniczne wczasy. Przypomnijmy, że zgodnie z planem zmiana ta miała wejść w życie 25 czerwca, rząd podjął jednak decyzję o przyśpieszeniu terminu.

Tragiczny weekend, wiele utonięć

Na Warmii i Mazurach utonęło dwoje turystów. Policja apeluje o ostrożność

CZYTAJ DALEJ

Paszport szczepionkowy od 21 czerwca w aplikacji mObywatel

Paszporty szczepionkowe można nabyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Do tej pory wyrobić go można było w Internetowym Koncie Pacjenta oraz poprosić o wydrukowanie u lekarza POZ.

Od 21 czerwca dokument pobrać będzie można też w aplikacji mObywatel, dostępnej zarówno na urządzenia z Androidem, jak i systemem iOS. Pracownicy Kancelarii Premiera poinformowali Money.pl, że rząd podjął taką decyzję, by przyśpieszyć udostępnienie tej formy obywatelom. Dzięki temu wcześniej będą mogli bezproblemowo przygotować się do zagranicznych wyjazdów wakacyjnych.

Polska wersja Unijnego Certyfikatu COVID posiada też zdjęcie, dzięki czemu jest łatwa do weryfikacji podczas przekraczania granic państw członkowskich UE. Oficjalnie wszystkie kraje Unii Europejskiej wprowadzą paszporty szczepionkowe 1 lipca, dlatego przed wyjazdem należy zapoznać się z przepisami granicznymi miejsca, do którego wyjeżdżamy.

Paszporty od 1 lipca dostępne w całej Unii Europejskiej

Przypomnijmy, że tzw. paszport covidowy zawierać ma jedną z trzech informacji o okazicielu, związaną z koronawirusem:

  • O jego zaszczepieniu przeciwko COVID-19;

  • O przejściu zakażenia;

  • O ostatnim wyniku testu na COVID-19.

Na granicach dokument ma być sprawdzany za pomocą unikatowego kodu QR. Ma on pokazywać, czy turysta spełnia wymagania niezbędne do przekroczenia granicy i swobodnego wjazdu do danego państwa, bez konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Osobom zaszczepionym certyfikat ma być przyznawany maksymalnie po 14 dniach od przyjęcia pełnej dawki preparatu przeciwko COVID-19. Nowy dokument ma być ważny przez rok od chwili wydania.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Money

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyc

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >