pasażer samolotFot. Pixabay.com/Lars_Nissen_Photoart

Myślisz, że w Ryanair jest ścisk? Suchoj to 12 foteli w rzędzie, 1000 osób na pokładzie i dwa piętra

Pasażer na pokładzie samolotu powinien czuć się komfortowo i mieć wygodne siedzenie. Niektórzy narzekają na latanie tanimi liniami ze względu na tłok i ścisk, jednak rosyjski Suchoj to imponujący gigant, którego aż trudno sobie wyobrazić.

Pasażer często wybiera samolot, by nie tylko szybko pokonać ogromne odległości, ale również spędzić miło czas, odpocząć i czuć się komfortowo. Statki powietrzne często kojarzone są z wycieczkami wysokiej klasy, jednak są też wyjątki. Wielu turystów narzeka na samoloty Ryanair czy Wizzair, które często są niewielkie i nie ma w nich zbyt wiele miejsca.

Ryanair i Wizzair mają turystyczną niespodziankę dla swoich klientów. Aż żal z niej nie skorzystaćRyanair i Wizzair mają turystyczną niespodziankę dla swoich klientów. Aż żal z niej nie skorzystaćCzytaj dalej

Projekt gigantycznego Suchoja KR-860 to jednak zupełnie inna liga. Ten gigant został zaprojektowany z myślą o zostaniu największą maszyną pasażerską na świecie. Prace nad nim rozpoczęto jeszcze w latach 90-tych, lecz do dziś ich nie zrealizowano. Prezentowały się jednak niesamowicie, spektakularnie i niezwykle ciasno dla pasażerów.

Pasażer ściśnięty niczym sardynka w puszce

Początkowy budżet całego projektu, który realizowany był z gigantycznym rozmachem, szacowany był na ponad 10 mld dolarów. Producent zakładał, że sprzedać uda się nawet do 300 sztuk tego latającego kolosa, a każdy z nich kosztować by miał około 180 mln dolarów. Wszyscy zakładali, że jego największą zaletą będą jego rozmiary.

Suchoj miał mieć dwa poziomy, a napędzać go miały cztery silniki. Pomieścić miał 860 pasażerów oraz liczną załogę potrzebną do obsługi tej masy ludzi. Możliwe miało być również stworzenie opcji jedynie z klasą ekonomiczną, gdy miejsc siedzących udałoby się "upchnąć" aż tysiąc. Dla porównania samolot A380, który obecnie uznawany jest za największy, mieści 900 osób w jednej klasie lub "jedyne" 656 w klasach mieszanych.

Rosyjski giganty mieszczący 1000 osób na pokładzie

Pasażer, który trafiłby w tej maszynie na dolny pokład, z pewnością nie narzekałby na nadmiar komfortu i miejsca. Na dolnym pokładzie zakładano umieszczenie rzędów z aż 12 miejscami, między którymi rozlokowane miałyby zostać trzy alejki. Górny pokład miał być wygodniejszy i zakładał 9-miejscowe rzędy.

Rosyjski gigant miał mieć 80 metrów długości, a jego rozpiętość skrzydeł wynosiła 88 metrów. Tak wielkie wymiary stwarzałyby problemy na lotniskach, chciano więc wprowadzić rozwiązanie nieco wyprzedzające tamtą epokę i wciąż testowane obecnie - składane skrzydła. Ostatecznie projekt nie został stworzony i pozostał w sferze marzeń twórców, jednak bez wątpienia na niebie prezentowałby się imponująco.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy wyjawili, w których miejscach świata moglibyśmy przetrwać apokalipsę. Niestety na liście nie ma Polski
  2. Bezdomny Polak jest gwiazdą Madrytu. Pan Kowalczyk mieszka na ulicy, znają go wszyscy, a jego historia jest poruszająca
  3. Polacy wykupują zagraniczne wycieczki na sylwestra! Jeden kierunek jest absolutnym hitem
  4. W Katarze panuje niewyobrażalny upał. Sposób, w jaki sobie z nim radzą, jest zadziwiający
  5. Cena jak z bajki, ale nie wiesz, dokąd lecisz. "Wakacje-niespodzianka" to nowy, turystyczny hit
  6. 10-letnia dziewczynka nie żyje. Tragedia na pokładzie samolotu

Źródło: Fly4free

Następny artykuł