Paryż Notre DameFot. Pixabay.com/corinabenesch

Podano datę zakończenia odbudowy katedry Notre Dame. Jest też już termin pierwszej mszy

Paryż spotkała potworna tragedia, która odbiła się głośnym echem na całym świecie. Pożar katedry Notre Dame zabolał wielu turystów i podróżników, wiadomo już jednak, kiedy jej odbudowa dobiegnie końca. Podano nawet datę pierwszej mszy.

Paryż słynie głównie z Wieży Eiffla, Łuku Triumfalnego oraz katedry Notre Dame. To trzy ikony rozpoznawane na całym świecie, które przybywają podziwiać każdego roku prawdziwe tłumy turystów. Niestety ostatnia z nich w kwietniu strawiona została przez gigantyczny pożar, którego przez wiele godzin nie udało się opanować.

Wiadomo, gdzie Grzegorz Krychowiak spędził wakacje. Wielu zrobiłoby wszystko, żeby tam byćWiadomo, gdzie Grzegorz Krychowiak spędził wakacje. Wielu zrobiłoby wszystko, żeby tam byćCzytaj dalej

Na szczęście od razu po ugaszeniu ognia, do pracy wzięli się eksperci, których zadaniem jest przywrócenie dawnej świetności katedrze. Choć niedawno w mediach pojawiły się bardzo niepokojące informacje o opóźnieniach w odbudowie, generał Jean-Luois Georgelin podał datę zakończenia prac, a nawet dzień, w którym odbędzie się pierwsza msza.

Paryż będzie mógł znów chwalić się katedrą Notre Dame

We francuskich mediach w ostatnim czasie pojawiło się wiele sugestii, że odbudowa katedry Notre Dame może zostać znacznie opóźniona. Miało to być spowodowane koniecznością wzmacniania murów oraz sklepienia, które rzekomo miały grozić częściowym zawaleniem. Ponadto czasochłonne miało być również usuwanie z katedry ołowiu, z którego wykonany był dach.

W odpowiedzi na te sugestie, głos zabrał generał Georgelin, zajmujący się koordynacją odbudowy zabytku. Uspokoił wszystkich i zdementował krążące pogłoski o rzekomych opóźnieniach. Zapewnił, że większość prac zakończona zostanie do 2024 roku, tak jak zaplanowano. Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu, które odbyć się mają za 5 lat, katedra Notre Dame ma już zachwycać turystów swoim wyglądem. Co więcej, jak przekazuje RMF24, generał zapowiedział, że pierwsza msza w odbudowanej świątyni odbędzie się dokładnie 16 kwietnia 2024 roku - równo 5 lat od pożaru.

Kontrowersje wokół odbudowy katedry

Odbudowa katedry Notre Dame wywołuje gigantyczne emocje. Niedawno we francuskich mediach pojawiła się informacja, że generał Georgelin wciąż nie może dogadać się z głównym architektem odpowiedzialnym za odbudowę zabytku, Philipem Villeneuvem. Ich konflikt dotyczyć ma XIX-wiecznej iglicy, która runęła podczas pożaru.

Pierwszy z mężczyzn chce podobno odbudować ją w bardziej nowoczesnej formie, nawiązując do słów prezydenta Macrona, który w lipcu twierdził, że istnieje konieczność "nadania nowocześniejszego rysu katedrze". Główny architekt z kolei broni zdania, że iglica powinna zostać odbudowana w niezmienionej formie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śnieg na rajskiej wyspie! Do tej pory nazywano ją miejscem wiecznej wiosny
  2. 19-latek cudem przeżył wybuch wulkanu w Nowej Zelandii. Gdy wybudził się ze śpiączki, odkrył straszną prawdę
  3. Jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Koniecznie zabierz tam swoją miłość
  4. Tajemnicze znalezisko na brzegu. Stwór wygląda przepięknie, ale może być bardzo niebezpieczny
  5. Niezwykły czyn dwóch Polaków. Odbudowali średniowieczny zamek
  6. Dziesiątki martwych rekinów bez głów. Tragiczne znalezisko na plaży w RPA

Źródło: RMF24

Następny artykuł