Paryż katakumbyFot. wikipedia.org/Rijin

Miliony szczątków pod nogami turystów. Tajemnicze, mroczne miasto, tuż pod Paryżem

Paryż powszechnie postrzegany jest jako jedno z najromantyczniejszych miejsc w Europie. Niewielu turystów jednak wie, że miasto to skrywa również drugie, dużo mroczniejsze oblicze. Tuż pod ulicami znajdują się tajemnicze katakumby.

Paryż w świadomości turystów zapisał się przede wszystkim wieżą Eiffla oraz Katedra Notre-Dame. Wraz z Łukiem Triumfalnym czy Luwrem, tworzą jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miast Europy. Każdego roku zalewane jest tłumem turystów, wielu z nich jednak nie wie, co znajduje się tuż pod ich nogami.

Tragiczne wiadomości z Francji. Jedna osoba nie żyje, są ranni, sytuacja pogodowa wciąż jest fatalnaTragiczne wiadomości z Francji. Jedna osoba nie żyje, są ranni, sytuacja pogodowa wciąż jest fatalnaCzytaj dalej

Spacerując klimatycznymi, ciasnymi uliczkami, wielu nie zdaje sobie sprawy, że zaledwie kilka metrów od nich znajduje się drugie, niezwykle mroczne miasto. Niczym w krzywym zwierciadle, jest ono tajemnicze, podziemne, ciemne i u wielu wywołuje ciarki na plecach. To Paryż, o którym się nie mówi, a który fascynuje.

Paryż, o którym wielu nie ma pojęcia

Katakumby paryskie to jedno z najmroczniejszych miejsc na świecie. Znajdują się tam szczątki milionów paryżan, a ich długość ma około pół tysiąca kilometrów, zajmując obszar blisko 770 hektarów. Podziemne miasto tworzone było już w czasach Cesarstwa Rzymskiego, jednak wtedy motywacja była skrajnie odmienna. Były to początkowo kamieniołomy, z których wydobywano wapień. Służył on do budowy przepięknego miasta na ziemi, jednocześnie tworząc zadziwiającą sieć korytarzy tuż pod ulicami.

Z czasem wydobywanie zostało wstrzymane, a korytarze straszyły swoim klimatem oraz groziły zgubieniem się w plątaninie korytarzy. Wszystko zmieniło się w 1786 roku, gdy miejsce to nabrało jeszcze bardziej złowieszczego charakteru. Król Ludwik XVI chciał uniknąć epidemii dżumy, zadecydował więc o znoszeniu do tuneli zwłok z cmentarza w dzielnicy Les Halles, a z czasem z pozostałych nekropolii stolicy Francji.

Niezwykła przeszłość francuskich katakumb

Przez lata nagromadzono pod ziemią szczątki milionów paryżan, tworząc w XIX wieku specjalne pokoje oraz pomieszczenia. Obecnie są one przeznaczone do zwiedzania, np. Grobowiec Gilberta czy Krypta Męki Pańskiej. Turyści mają jednak dostęp zaledwie do części podziemnego miasta, a wytyczona trasa ma około 2 km. Panujący tam klimat jest wyjątkowo mroczny, zauważyć jednak można również ślady późniejszego użytkowania podziemnego miasta.

Na ścianach widnieje wiele graffiti pochodzących z XIX wieku, gdyż już wtedy miejsce to fascynowało mieszkańców i było przez nich często odwiedzane. Do swojej działalności wykorzystywał je również francuski ruch oporu podczas II wojny światowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedno z najmniejszych państw świata, w którym mieszkają tysiące milionerów. Bogactwo aż bije po oczach
  2. Cała plaża została zasypana tajemniczymi stworzeniami. Wyglądają bardzo nieprzyzwoicie, zdjęcia trafiły do sieci
  3. Niezwykłe miejsce, wygląda jak namalowane. Kanion Antylopy istnieje naprawdę i urzeka pięknem
  4. Zażarta walka ogromnej ośmiornicy z orłem. Niesamowite nagranie obiega sieć
  5. Boracay została okrzyknięta najpiękniejszą wyspą na świecie. Wielu nie wie nawet o jej istnieniu
  6. Dwa nowe loty z Polski już wkrótce. Wielu Polaków będzie zachwyconych, polecimy na wakacje do raju

Źródło: National Geographic

Następny artykuł