Turysci.pl
paszporty

fot. Unsplash/ La Victorie

Parlament Europejski przegłosował wydawanie certyfikatów szczepień

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Paszporty szczepionkowe" zostały przyjęte przez Europarlament. Decyzją posłów zaświadczenia mają być ważne przez 12 miesięcy. Będą one ułatwiać swobodne przemieszczanie się po Unii.

„Parlament Europejski" przegłosował paszporty szczepionkowe 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Posłowie chcą również zmiany nazwy dokumentu na „unijny certyfikat COVID-19” zamiast proponowanego przez Komisję Europejską „cyfrowego zielonego certyfikatu".

Unijne „paszporty szczepionkowe" przegłosowane

Dokument będzie dostępny w formie cyfrowej lub papierowej. Ma on potwierdzać przyjęcie pełnego szczepienia przeciwko Covid-19 lub niedawne uzyskanie negatywnego wyniku testu albo przeszła zakażenie w przeszłości. Ma on na celu ułatwienie poruszania się po UE.

Rezulacja jest mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE. Obecnie Parlament Europejski i Rada UE są gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Porozumienie w tej sprawie ma zajść przed letnim sezonem turystycznym.

Według PE posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu. Zalicza się do nich kwarantanna, samoizolacja czy testy w stronę koronawirusa.

TPN zamyka szlaki dla skiturowców

TPN od 4 maja zamyka większość szlaków dla turystyki narciarskiej

CZYTAJ DALEJ

Posłowie chcą również uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych. Dlatego twierdzą, że kraje UE powinny „zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy".

Parlamentarzyści stwierdzili również, że państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich. Dotyczy to jednak jedynie preparatów dopuszczonych do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA). Są to obecnie to Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen.

Decyzja o akceptacji świadectwa szczepień wydanych w innych państwach członkowskich dla szczepionek wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) należeć będzie do państw członkowskich.

W celu zapobiegania oszustwom i fałszerstwom, świadectwa będą weryfikowane, podobnie jak autentyczność pieczęci elektronicznych umieszczonych na dokumencie. Dane osobowe uzyskane z certyfikatów nie będą mogły być przechowywane w docelowych państwach członkowskich. Nie powstanie również centralna baza danych na szczeblu UE.

Wykaz podmiotów, które będą przetwarzać i otrzymywać dane, będzie jawny. Dzięki temu obywatele mogli korzystać z praw do ochrony danych, które przysługują im na mocy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.

Ponadto, zdaniem europosłów, szczepionki przeciwko Covid-19 muszą być produkowane na dużą skalę. Muszą być również w przystępnych cenach i dystrybuowane globalnie. PE wyraził też zaniepokojenie poważnymi problemami wynikającymi z nieprzestrzegania harmonogramów produkcji i dostaw przez firmy farmaceutyczne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >