Park Narodowy PieninyFot. wikimedia.commons/ Hubert Waguła/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Zwiedzacie Parki Narodowe w Polsce? Jest ich naprawdę wiele

Park Narodowy to obszar objęty ochroną prawną w najwyższym stopniu. Nie można go powołać w każdym miejscu, a jedynie tam, gdzie przyroda jest najcenniejsza. Zmiany dokonane przez człowieka są tam minimalne.

Park Narodowy ze względu na zachowanie przyrody naturalnej lub zbliżonej do naturalnej, ma ogromną wartość naukową, przyrodniczą, krajobrazową lub kulturową. Jako pierwszy na świecie został powołany Park Narodowy Yellowstone - było to już w 1872 r. Idea ochrony prawnej tak się spodobała, że również w innych krajach zaczęły powstawać kolejne obszary objęte ochroną ścisłą.

Nareszcie. Sąsiad Polski otworzył granicę. Turyści długo czekali na decyzjęNareszcie. Sąsiad Polski otworzył granicę. Turyści długo czekali na decyzjęCzytaj dalej

Park Narodowy to wyjątkowe miejsce

W Polsce jako pierwszy powstał Pieniński Park Narodowy (1 czerwca 1932), a niedługo później Białowieski (11 sierpnia 1932). Oba są chętnie odwiedzane przez turystów chociaż mają zupełnie różny charakter. Na obszarach górskich prym wiodą Tatrzański i Karkonoski Park Narodowy, ze względu na najwyższe szczyty, będące wyzwaniem dla turystów.

W polskiej ustawie o ochronie przyrody z 2004 r. znajduje się następująca definicja parku narodowego. „Obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe”.

Dzisiaj grzeje: 1. Wszystko zniszczone, nic nie zostało. Niestety, są ofiary, trwa akcja służb w uwielbianym regionie Polski
2. Gwiazda TVN przeżyła dramatyczny wypadek. Okoliczności zdarzenia nadal nie są znane
3. Polsat właśnie przekazał, rząd wydał rozporządzenie. Chodzi o zakaz lotów, wielu złapie się za głowy

Najmniejszym parkiem narodowym w Polsce jest Ojcowski, który ma ok. 2150 ha, za to największy jest Białowieski o powierzchni niemal 60 tys. ha. W każdym z 23 parków w Polsce chroni się szatę roślinną oraz zwierzęta, ale pojawiają się także budynki. Zamki, które stały isę częścią krajobrazu również są cennym zabytkiem. Lubicie odiwedzać Parki Narodowe? Czekamy na wasze relacje w komentarzach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta zaczęła rozpaczliwie szlochać. Wtedy podchodzi do niej jej pitbull, finał sprawia, że lecą łzy
  2. Lidl wycofuje ze swojej oferty sprzęty AGD. Stwarzają ogromne ryzyko dla użytkowników
  3. Lasy Państwowe donoszą, "groza w środku lasu". Znaleźli palce umarlaka
  4. Zginęło ponad 850 osób. Katastrofa na Bałtyku, właśnie podano nowe informacje
  5. Nagranie z Karkonoszy w sieci. Każdy turysta musi mieć się na baczności
  6. 16-latek prowadził azyl, zabili mu wszystkie zwierzęta. Stanął na nogi, ale pojawiły się olbrzymie problemy

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł