państwo na literę WFot. unsplash.com/@rrruthie

Znacie państwo na literę "W"? Wiele osób od razu wymienia Włochy

Państwo zaczynające się na literę "W"? To przecież proste. W samej Europie jest ich kilka, jednak czasem można o którymś zapomnieć. Potraficie wymienić je wszystkie, wliczając w to kraje spoza naszego kontynentu?

Państwo zaczynające się od litery "W" w Polsce często jest nazywane inaczej, niż gdziekolwiek indziej. Przykładem mogą być Włochy, które na całym świecie znane są jako Italia (ang. Italy, niem. Italien, ros. Италия). W samej Europie znajdziemy jeszcze 3 inne kraje, których nazwy zaczynają się od tej samej litery.

Pilne ostrzeżenie dla turystów. Możesz nie zauważyć, skutki mogą być tragicznePilne ostrzeżenie dla turystów. Możesz nie zauważyć, skutki mogą być tragiczneCzytaj dalej

Państwo na literę "W" najłatwiej znaleźć w Europie

Włochy zwykle są wymieniane jako pierwsze, gdy pytamy o literę "W", jednak niektórzy od razu rzucają hasło Węgry. Polacy chętnie odwiedzają stolicę Budapeszt, ale nie wszyscy pamiętają, że polska księżniczka Elżbieta Łokietkówna, była królową tego kraju, po wyjściu za Karola Roberta.

Zaczęło się. Minister potwierdza, policja przeprowadzi surowe kontrole na stokach narciarskich, lepiej się nie zapominaćZaczęło się. Minister potwierdza, policja przeprowadzi surowe kontrole na stokach narciarskich, lepiej się nie zapominaćCzytaj dalej

Pozostając przy monarchini można wymienić kolejny kraj, który powstał na 3 lata przed jej śmiercią (1380 r.) i jest związany z papiestwem, u którego zawsze miała silne poparcie. Watykan jest najmniejszym państwem świata i siedzibą najwyższych władz Kościoła Katolickiego od 1377 r. Ostatnim europejskim państwem na literę "W" jest Wielka Brytania, która nie uznaje zwierzchnictwa papieża.

W Ameryce Południowej znajduje się Wenezuela ze stolicą w Caracas. W dużej mierze jest porośnięta lasem tropikalnym, a wybrzeża oblewają ciepłe wody Morza Karaibskiego. Jedynym państwem w Azji zaczynającym się na literę W" jest Wietnam. Chociaż nadal toczy się tam wojna, turyści chętnie go odwiedzają.

Teksty wybrane dla Ciebie

W Afryce znajdziemy Wybrzeże Kości Słoniowej oficjalnie zwane republiką, a zagraniczne nazwy zwykle zaczynają się właśnie od tego słowa. Podobnie jest w przypadku wszystkich wysp, które stanowią odrębne państwa. Do Afryki należą Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, a do Australii i Oceanii Wyspy Marshalla oraz Wyspy Salomona. Ile z tych państw znacie?

Córka Małysza nie czekała, lawina komentarzy po nagłym wyznaniu dziewczyny. Pokazała swoją miłość podczas górskiej wycieczkiCórka Małysza nie czekała, lawina komentarzy po nagłym wyznaniu dziewczyny. Pokazała swoją miłość podczas górskiej wycieczkiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł