pałac kultury kontrowersyjny budynekfot. pixabay.com/ kruszyzna0

Widzieliście Pałac Kultury na żywo? Wzbudza dużo emocji wśród Polaków

Pałac Kultury odkąd stanął w warszawskim centrum, wzbudza wiele emocji wśród Polaków. Niegdyś symbol ubiegłego systemu, dzisiaj, dla młodego pokolenia warszawiaków, ma zupełnie inne znaczenie. A jakie są Wasze odczucia związane z tym budynkiem?

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie wzbudza ogromne kontrowersje praktycznie odkąd powstał. Dla niektórych wciąż jest jedynie symbolem stalinizmu i należy go jak najszybciej wyburzyć. Inni dostrzegają ogromną ewolucję, jaką przeszedł wraz z całym miastem i zdążyli w pełni go zaakceptować. Jakie jest Wasze zdanie?

Już od jutra będą obowiązywały nowe ograniczenia. Rząd wydał decyzję ws. ruchu granicznegoJuż od jutra będą obowiązywały nowe ograniczenia. Rząd wydał decyzję ws. ruchu granicznegoCzytaj dalej

Pałac Kultury i Nauki obiektem kontrowersji

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie powstał w latach 1952-1955, a 21 lipca obchodził swoje 65 urodziny. Odkąd stanął w stołecznym centrum, jest najwyższym budynkiem w Polsce - wraz z iglicą wznosi się na wysokość 237 metrów.

Największe kontrowersje wzbudza jednak jego ojciec - pomysłodawcą projektu był Józef Stalin. Budowa pałacu rozpoczęła się w czasie, gdy Polska była całkowicie podporządkowana ZSRR, w okresie stalinizmu. Monumentalna budowla została wówczas określona jako „Dar narodów radzieckich dla narodu polskiego”.

Stosunek do tego budynku zmienił się jednak na przestrzeni dekad i dzisiaj nie kojarzy się już ze stalinizmem. Pałac stał się niejako świadkiem przemian, które zaszły w Polsce w ciągu ostatnich 65 lat, przeszedł je razem z Warszawą i dopasował się do nowej rzeczywistości. Wciąż odbywają się tam również wydarzenia kulturalne, a tamtejsze lokale przyciągają tłumy.

Dzisiaj grzeje: 1. Klamka zapadła. Podjęli decyzję. Koniec z noszeniem maseczek. Wiadomości z Europy
2. Monika Jaruzelska ocenzurowana? Jej film zniknął z internetu, sama jest zaskoczona
3. Olbrzymi pożar na południu Polski. Walczy ponad setka strażaków. Turyści chętnie odwiedzają okolicę

Obecnie miasto nie ma w planach rozbiórki obiektu mimo licznych głosów jego przeciwników. Rośnie natomiast grono młodych ludzi, którzy nie wyobrażają sobie centrum bez pałacu. Można powiedzieć, że PKIN przeżywa właśnie swój renesans. A jakie jest Wasze zdanie na temat tej budowli?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zobaczył na telefonie twarz zmarłego opiekuna i nie wytrzymał. Reakcja zwierzaka łamie serce
  2. Dziecko zasnęło z ładowarką. Doszło do tragedii, a można było jej zapobiec
  3. Fani Dody po prostu osłupieli, pokazała się w pełnej krasie. Pokazała zdjęcia nad luksusowym basenem
  4. Niemal nikt nie wie o sekrecie Gór Sowich. Kilometry podziemnych korytarzy
  5. Monika Olejnik szaleje na jachcie, nie znaliśmy jej od tej strony. Ciężko uwierzyć, ile ma lat
  6. Dramat w zachodnio-pomorskim. Kolejne psy padły ofiarą truciciela, właścicielka nie ma wątpliwości

Następny artykuł