Pałac w Jabłonniewikimedia.commons/ Maciej Szczepańczyk(CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en)

Pałac w Jabłonnie. Idealne miejsce na wycieczki rowerowe

Niesamowity pałac można znaleźć blisko polskiej stolicy. Jabłonna leży kilkanaście kilometrów od Warszawy. To idealne na spacer, jazdę na rowerze oraz wyciszenie. Zabytek zachwyca swoją architekturą.

Pałac w Jabłonnie cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród mieszkańców Warszawy. To idealne miejsce na ucieczkę od głośnego miasta. Na łonie przyrody można odpocząć, uprawiać sport, a przy okazji zwiedzić prawdziwy okaz lokalnej historii.

Niesamowity klimat pałacu w Jabłonnie

Budynek znajduje się w wielkim parku, w którym można zobaczyć wiele drzew uznanych za zabytki przyrody. Sam pałac został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku.

Aktualnie miejsce tworzy zespół parkowo-pałacowy, a jego właścicielem jest Polska Akademia Nauk. Miejsce słynie także z ciekawej historii.

W przeszłości należał do biskupa Michała Jerzego Poniatowskiego. Duchowny chciał przekształcić w ówczesną rezydencję w miejsce parkowo-pałacowe. Składa się z trzech budynków.

Pokazali zdjęcie z Zakopanego. Niewiarygodne tłumyPokazali zdjęcie z Zakopanego. Niewiarygodne tłumyCzytaj dalej

Jeden z nich to tak zwany pawilon Królewski, który był mieszkaniem Stanisława Augusta. Aktualnie pawilon został przeznaczony dla gości.

Z racji tego, że część pałacu została przekształcona w hotel, wyjazd do Jabłonny nie musi być jednodniową wycieczką. Warto skorzystać z oferty miejsca, aby zorganizować choćby weekendowy wypad.

Pałac nocą

Pałac nocą, fot. wikimedia.commons/ Dariusz Parol / CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Niestety, w czasie II wojny światowej pałac został spalony przez wojska niemieckie. Jego odbudowa zaczęła się, kiedy Jabłonna została przejęta przez Dom Zjazdów i Konferencji.

Aktualnie we wnętrzu pałacu można podziwiać pięknie zdobione meble oraz ciekawie wyrzeźbione ściany i sufity. To prawdziwa gratka dla fanów historycznej architektury.

Ogród przypałacowy

Ogród przypałacowy, fot. wikimedia.commons/Alina Zienowicz / CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Pobyt w zespole parkowo-pałacowym to także okazja do zorganizowania wycieczki rowerowej. Ścieżka rowerowa prowadzi nad Wisłę, a więc można odpocząć nad brzegiem rzeki.

Turystów zachwycają także ogrody przypałacowe. Można w nich zobaczyć nie tylko piękną i zadbaną roślinność, ale także takie obiekty architektoniczne jak altana chińska, ruiny groty oraz łuk triumfalny.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: polaneis.pl

Następny artykuł