Turysci.pl
swimming-pool-2128578 1280

fot. Pixabay/ pufacz

Oferty last minute najtaniej nawet kilka tygodni wcześniej. Później ceny rosną, a wybór maleje

4 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Według ekspertów portalu Wakacje.pl ta sama wycieczka na kilka dni przed wylotem może być nawet o kilkaset złotych droższa niż zarezerwowana na trzy-cztery tygodnie wcześniej. Zauważają, że z czasem ceny rosną, to wybór maleje.

Eksperci portalu Wakacje.pl przeanalizowali, czy lepiej kupować wycieczkę na kilka tygodni, a nawet na kilka miesięcy wcześniej, czy czekać do ostatniej chwili. Chociaż wielu turystów spodziewa się, że tuż przed wylotem będzie najtaniej, praktyka pokazuje, że jest odwrotnie.

wulkan

Ewakuacja na wyspie La Palma. Polka zdradza szczegóły: „Ludzie nie wiedzieli, co mają robić"

CZYTAJ DALEJ

Oferty last minute najtańsze kilka tygodni przed lotem

– Latem obserwowaliśmy ciekawy trend: im mniej czasu pozostawało do wylotu, tym było drożej – mówi Anna Podpora, kierownik produktu w Wakacje.pl. Eksperci portalu postanowili przyjrzeć się zmianom cen popularnych hoteli w Turcji, Grecji, Hiszpanii i w Egipcie – są to kierunki najczęściej wybierane przez klientów Wakacje.pl.

Specjalistka poinformowała, że w analizie wzięto pod uwagę wyjazdy z terminem wylotu w połowie sierpnia, czyli w szczycie sezonu. Eksperci przeanalizowali, ile kosztowała ta sama wycieczka przy zakupie na 3-4 tygodnie przed rozpoczęciem podróży, na dwa tygodnie i na kilka dni wcześniej.

W przypadkach, gdy nie udało się uzyskać danych dla wszystkich trzech dat, ponieważ miejsca wyprzedawały się wcześniej, porównywano ceny dla dwóch terminów lub wylotów w przybliżonej dacie.

W przypadku 5-gwiazdkowego Eftalia Marin na Riwierze Tureckiej z wylotem z Katowic 18 sierpnia z wyżywieniem ultra all inclusive zauważono różnice w cenie przy rezerwacji na 15 dni przed wylotem i na 8 dni wcześniej. Przy zakupie wycieczki 3 sierpnia trzeba było za nią zapłacić 3699 zł od osoby, natomiast 10 sierpnia cena wynosiła już 4529 zł, czyli więcej aż o 830 zł od osoby.

Drożej było również w przypadku 3-gwiazdkowego obiektu Eftalia Aytur, również w Riwierze Tureckiej z wylotem 18 sierpnia z Warszawy lub z Wrocławia. Jeżeli zdążyło się dokonać rezerwacji na 26 dni wcześniej, jej koszt wynosił 1945 zł od osoby, na 15 dni wcześniej było to już o 315 zł więcej, natomiast na 4 dni przed cena rosła już o 388 zł.

Również w przypadku Grecji koszty zauważalnie rosły ze zbliżającym się czasem wylotu. Rezerwując tygodniowy pobyt w hotelu Solimar Turquoise na Krecie (4,5 gwiazdki) na 26 dni przed wylotem, należało zapłacić 3499 zł od osoby, jednak już 11 dni później był droższy o 200 zł. Później oferta na 18 sierpnia nie była dostępna, jednak można było jeszcze kupić pobyt w tym samym hotelu od 15 sierpnia za 3909 zł od osoby.

Największą różnicę zaobserwowano jednak przy Teneryfie, gdzie w ciągu 18 dni koszty wzrosły o 1150 zł. Chodzi o hotel Landmar Playa La Arena z wylotem 17 sierpnia z Warszawy lub z Berlina. Takich ofert, które drożały w miarę zbliżania się terminu wyjazdu, jest jednak o wiele więcej.

Last minute najtaniej kupisz na kilka tygodni wcześniej. Później zaczynasz przepłacać Wakacje.pl

fot. materiały prasowe Wakacje.pl

– Szacujemy, że podobny trend utrzyma się także jesienią i zimą, dlatego zachęcamy do wcześniejszego kupowania wycieczek, szczególnie że oferty są już w sprzedaży, a zainteresowanie utrzymuje się na wysokim poziomie – informuje Anna Podpora.

Ekspertka zaleca również zacząć planować przyszłe wakacje. Jak podkreśla, pierwsze programy są w sprzedaży i są dostępne z rabatami, a przy wybranych propozycjach również z gwarancją najniższej ceny.

- Oznacza to, że gdyby okazało się, że w ostatniej chwili wycieczka została przeceniona i kosztuje mniej niż w okresie przedsprzedaży, klient otrzyma zwrot różnicy w cenie – tłumaczy przedstawicielka Wakacje.pl

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wakacje.pl

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Wakacje bez tłumów? We Włoszech to niemożliwe. Do Rzymu masowo wrócili turyści

Czytaj więcej >

Na topie

LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

Czytaj więcej >

Na topie

Stewardessa zdradza 5 najbardziej znienawidzonych nawyków pasażerów

Czytaj więcej >

Na topie

Jak oszczędzić na dodatkowym bagażu w samolocie? TikTokerka pokazała prosty sposób

Czytaj więcej >

Na topie

Zagraniczni turyści rezygnują z podróży do Polski. Dane są dramatyczne

Czytaj więcej >

Na topie

Dobry procesor w laptopie gamingowym – czyli jaki?

Czytaj więcej >