Odkrycie w pobliżu StonehengeFot. unsplash.com/@nervum

W Stonehenge wykryli rzecz, której nikt wcześniej nie dostrzegł. Może doprowadzić do przełomu?

Odkrycie kolejnego elementu w pobliżu Stonehenge może pomóc w rozwiązaniu zagadki tego miejsca. Próbują ją rozwikłać naukowcy z całego świata, którzy właśnie zyskali kolejny element układanki. Jesteśmy coraz bliżej odpowiedzi na pytania postawione wiele lat temu.

Odkrycie kolejnego kręgu na równinie Salisbury budzi podziw i fascynację, nie tylko wśród naukowców. Turyści jeżdżą w to miejsce, by zobaczyć niezwykły zabytek oraz poczuć rzekomą "magię" przepływającą wewnątrz kręgu. W pobliżu Stonehenge znajduje się także Woodhenge, miejsce prehistorycznych wykopalisk Durrington Walls oraz Larkhill, gdzie właśnie trwają badania.

Kolejne ofiary weekendu. Wypoczynek Polaków wymyka się spod kontroliKolejne ofiary weekendu. Wypoczynek Polaków wymyka się spod kontroliCzytaj dalej

Stonehenge nie jest jedyną fascynującą budowlą w okolicy

Tajemnicza przeszłość pomnika zrodziła niezliczone opowieści i teorie. Według folkloru, Stonehenge został stworzony przez Merlina, czarodzieja legendy arturiańskiej, który magicznie przetransportował ogromne kamienie z Irlandii, gdzie zgromadzili je olbrzymi. Inna legenda mówi, że duńscy najeźdźcy postawili kamienie, a kolejna teoria głosi, że były to ruiny rzymskiej świątyni. Współczesne interpretacje są nie mniej kolorowe: niektórzy twierdzą, że Stonehenge jest miejscem lądowania statków kosmicznych, pojawiają się też głosy, że jest to gigantyczny symbol płodności w kształcie żeńskich narządów płciowych.

Badacze sprawdzili teren, używając magnetometru i radaru, które wskazały na obecność zróżnicowanych struktur pod ziemią. 20 szybów zostało wykopanych na linii okręgu o średnicy 2 km na północ od kamiennego kręgu. W każdym z nich znajdowały się osady, w których tkwiło krzesiwo i kości. Badanie radiowęglowe pozwoliło na oszacowanie ich wieku na 4,5 tys. lat.

Odkrycie pomoże zrozumieć inżynierów sprzed 4,5 tysiąca lat

W samym sercu koła wyznaczonego tymi zasypanymi szybami znajdują się miejsca prehistorycznych wykopalisk Durrington Walls oraz Woodhenge. Tuż obok znajduje się jeszcze jedno istotne z punktu widzenia archeologicznego miejsce badań, czyli Larkhill. To tam mieli mieszkać architekci Stonehenge. Archeolodzy z St. Andrews twierdzą, że układ szybów wskazuje na Larkhill jako miejsce, w którym rozpoczęto ich konstrukcje.

Dzisiaj grzeje: 1. Wykryto plagę nad polskim morzem. Zamknięto uwielbiane kąpielisko, pierwszy raz w tym roku
2. Kolejne limity na gotówkę w drodze. Wypłacenie pieniędzy już nie będzie takie łatwe

Naukowcy oszacowali, że na okręgu mogło znajdować się 30 szybów, lecz udało się odnaleźć jedynie 20 z nich. Największe dziury mają 10 metrów średnicy i 5 metrów głębokości. Układ poszczególnych obiektów świadczy o zaawansowanej wiedzy matematycznej neolitycznych inżynierów, którzy potrafili obliczyć skomplikowane działania i dostrzec zależności w terenie. Archeolodzy pracujący w Durrington przyznali, że nigdy wcześniej nie spotkali się z podobnym układem szybów. Nowe odkrycie pomoże zrozumieć ideę Stonehenge.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znamy wyniki badań skoczków na COVID-19. Zarazili się od Adama Małysza?
  2. Kościół wprowadza zupełnie nowe zasady. Przy ołtarzu będzie obowiązywało coś, co nie miało miejsca od początku epidemii
  3. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć
  4. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Na temat podróżniczki zrobiło się gorąco w sieci. Sypią się gratulacje
  5. Od wtorku znów mają nakaz noszenia maseczek, ludzie nie mogą uwierzyć. Wiadomość o sytuacji w Europa
  6. Pies tonął na jej oczach. Właścicielka rzuciła się do wody, fale przykryły ją

Źródło: National Geographic

Następny artykuł