odkrycie w EgipcieFot. flickr.com/ rob koopman/ CC BY-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/ zdjęcie poglądowe

Prześwietlili mumie zwierząt sprzed 2000 lat. Odkryli rzecz, od której ciarki chodzą po plecach

Odkrycie zmumifikowanych zwierząt w grobowcach ludzi od zawsze ciekawiło naukowców. Badacze przyjrzeli się niektórym z nich i nie mogli uwierzyć własnym oczom. Prześwietlenia ujawniły straszliwą prawdę.

Odkrycie naukowców z brytyjskiego uniwersytetu w Swansea rzuca nowe światło na kwestię mumifikacji zwierząt w starożytnym Egipcie. Podczas prześwietlenia trzech mumii sprzed ponad 2 tys. lat zauważyli makabryczne szczegóły. Mikro tomografii rentgenowskiej poddano ciało kota, węża i ptaka, co pozwoliło na cyfrową sekcję zwłok.

Odkrycie było możliwe dzięki nowoczesnym technologiom

Dzięki rozdzielczości 100 razy większej niż w klasycznej tomografii komputerowej, ujawniono nowe szczegóły o mumifikacji. Zwierzęta nie bez przyczyny były wkładane do grobów dostojników i władców Egiptu. Część z nich była ofiarą i pokarmem dla bogów, część mumifikowano po to, by towarzyszyły ludziom w drodze w zaświaty jako pupile. Innym ciekawym odkryciem dokonanym dzięki prześwietleniu mogą pochwalić się Holendrzy.

Ciało kota ujawniło kilka strasznych szczegółów, których nie dostrzeglibyśmy gołym okiem. Okazało się, że miał zaledwie 5 miesięcy w chwili śmierci. By dobrze prezentował się jako mumia, złamano mu szyję, dzięki czemu głowa trzyma się pionowo. Ptak okazał się drapieżną pustułką, co stwierdzono na podstawie wyglądu kości i skanów 3D.

Dzisiaj grzeje: 1. Usuwa toksyny, normalizuje pracę żołądka oraz poziom cukru we krwi. Napar z liści laurowych niesamowicie wpływa na organizm
2. Zła wiadomość dla wszystkich Polaków. Rząd szykuje nowy zakaz, ma obowiązywać od 25 sierpnia
3. Zakleiłeś kamerę w swoim laptopie? Eksperci z Apple: zrobiłeś bardzo poważny błąd, konsekwencje mogą być tragiczne

Ciekawe informacje uzyskano po prześwietleniu mumii węża. Kobra egipska miała uszkodzony kręgosłup w sposób, który ujawnił sposób jej zabicia. Zastosowano metodę chwytania ogona i bicia. Uszkodzeniu uległy również nerki, co świadczy o tym, że przez długi czas była pozbawiona dostępu do wody. Do pyska wlano żywicę dla rytuału "otwarcia ust". Naukowcy oszacowali, że w Egipcie może się znajdować nawet 70 mln zmumifikowanych zwierząt, które zostały pochowane w katakumbach.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna informacja dla polskich skoczków narciarskich. Mogą pojawić się nowe restrykcje, wszystko przez koronawirusa
  2. W jednym z polskich miast kobieta urodziła dziecko w aucie. Samochód był eskortowany przez funkcjonariuszy policji
  3. Niestety. W Polsce stała się rzecz, której wszyscy się obawiali
  4. Niestety, koniec. Zacznie się już w weekend, wielu Polaków będzie zrozpaczonych
  5. Tragiczne doniesienia zza granicy, są ofiary. Dym widać z wielu kilometrów, spłonął hotel w kurorcie
  6. Syn Małgorzaty Rozenek zdradził sekret o ich buldożkach. Prawda wyszła na jaw podczas spaceru Radka z Heniem

Źródło: Wirtualna Polska

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł