odkrycie w BałtykuFot. wikimedia.commons/Stimoroll/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Bałtyk odkrył swoją mroczną tajemnicę. Świat poznał prawdę

Odkrycie kolejnych skarbów na dnie Bałtyku niesie za sobą wiele emocji. Naukowcy wiążą z nimi nadzieje na poznanie sekretów minionych wieków. Ostatnio udało się znaleźć niezwykle stary i cenny statek, jakich wielu nie mieliśmy okazji widzieć.

Odkrycie XVII-wiecznego statku handlowego było ogromnym zaskoczeniem dla nurków z organizacji non-profit Badewanne. W wodach Itämeren spodziewali się kolejnych wraków z okresu II Wojny Światowej, lecz niemal 400-letni statek jest jeszcze ciekawszy. Udało się ustalić pierwsze szczegóły, które od razu obiegły światowe media. Nie codziennie mamy możliwość podziwiania tak dobrze zachowanego reliktu przeszłości.

Polsat potwierdził, spełnia się czarny scenariusz w Zakopanem. NiestetyPolsat potwierdził, spełnia się czarny scenariusz w Zakopanem. NiestetyCzytaj dalej

Odkrycie w pobliżu Zatoki Fińskiej to nie lada gratka dla historyków

Statek żeglowny znaleziony w Bałtyku jest przykładem niderlandzkiej "fluity" czy "fleuty", która służyła do przewożenia towarów. Naukowcy potwierdzili, że na pokładzie wraku nadal znajdują się zapakowane towary. Świetny stan znaleziska można wytłumaczyć specyficznym mikroklimatem. W okolicach Zatoki Fińskiej, na głębokości 85 m, gdzie spoczywa statek, panuje mniejsze zasolenie, niska temperatura i znikomy dostęp światła. Żaglowiec jest niemal nienaruszony, a uszkodzenia, jakie do tej pory zauważono, powstały jeszcze w czasie jego użytkowania.

- To prawdopodobnie wczesna wersja fluity – tłumaczy cytowany przez National Geographic Niklas Eirksson, archeolog z Uniwersytetu Sztokholmskiego, który będzie współpracował z Finami przy dokładniejszej analizie znaleziska. – Statek daje nam wyjątkową szansę na lepsze zrozumienie tego, jak postępowała praca nad rozwojem konstrukcji tego modelu. Przecież on i jemu podobne okręty przemierzały wody całego świata. Były tym, co zbliżyło nas do współczesnego postępu globalizacji.

Dzisiaj grzeje: 1. Dantejskie sceny w Gdańsku. Błagali o pomoc. Finał był tragiczny
2. Emerytury będą wyższe? Do końca roku na konta emeryckie trafią dodatkowe pieniądze od rządu
3. Nadciąga fala olbrzymich upałów. Naukowcy nie mają wątpliwości. Żar będzie lał się z nieba

Fluity były nowoczesne i bardzo pojemne

Żaglowiec znacznie różni się od innych jednostek wykorzystywanych do przewożenia towarów w XVII wieku. Fluita jak na swoje czasy była bardzo nowoczesna. Od powszechnie znanych galeonów różniły się m.in. rozmieszczeniem i nachyleniem trzech masztów, co pozwalało na zmniejszenie liczebności załogi, a tym samym na zwiększenie przestrzeni załadunkowej. Podobno fluity mogły zabrać nawet dwa razy więcej towarów niz galeony, które przekształcano na okręty wojenne, gdy okazało się, że są mniej użyteczne w handlu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zobaczyła małą kuleczką na ziemi. Po chwili wiedziała, że nie opuści szczeniaka
  2. Tajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieli
  3. Doszło do dwóch wybuchów w nad polskim morzem. Co się dzieje?
  4. Fotopułapka złapała polskiego turystę. Robił wszystko tuż przed kamerą, wrzucili film do internetu
  5. Kupujesz ryby na obiad? Jeden gatunek omijaj szerokim łukiem, jest popularny wśród turystów nad morzem
  6. Konie nie przestaną jeździć trasą do Morskiego Oka. Poprawka upadła, skandaliczne uzasadnienie

Źródło: National Geographic

Następny artykuł